АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

ВЛАДИМИР ПУТИН ПРЕД Г-20: ВОЙНАТА В УКРАЙНА Е ТРАГЕДИЯ, НИКОГА НЕ СМЕ ОТКАЗВАЛИ МИРНИ ПРЕГОВОРИ

Президентът на РФ Владимир Путин
22.11.2023 / 19:18

Русия е "готова за преговори", за да сложи край на "трагедията" с войната в Украйна. Това заяви руският президент Владимир Путин в свое обръщение към виртуалната среща на Г-20, съобщава в. "Гардиън".

"Някои колеги вече заявиха в речите си, че са ужасени от "продължаващата агресия на Русия в Украйна". Да, разбира се, военните действия винаги са трагедия. Конкретни хора, конкретни семейства и страната като цяло. И, разбира се, трябва да помислим как да спрем тази трагедия", каза той.

Путин припомни, че Украйна, а не Русия, е отказала да преговаря и се е затворила за такъв диалог, докато Москва винаги е била готова за него. Той подчерта, че страната му никога не е отказвала да участва в мирните преговори с Киев, но напомни, че украинският президент Володимир Зеленски със заповед е забранил да се водят такива преговори.

Руският лидер заяви, че инвазията е била необходима, за да се преодолее "държавния преврат" в Украйна.

Пред Г-20 Путин увери, че Русия изпълнява всички свои международни задължения по отношение на износа на храни и енергия.

По негови думи "колосалният стрес", който изпитват световните икономики, не е по вина на действията на Русия в Украйна, а на тези на Запада и "необмислената макроикономическа политика на някои страни". Той посочи, че е необходимо да се помисли как да се спре трагедията в Украйна.

В речта си Путин засегна и по-широки геополитически въпроси, отбелязвайки, че голяма част от икономическата активност се измества към Азия и Африка. Той заяви, че Русия е изпратила безплатно зърно в Африка и подчерта желанието на страната си да допринесе за глобалните цели за климата и развитието - с думи, които ще бъдат изтълкувани от мнозина като опит за разширяване на зоните на влияние на Русия в Глобалния юг.

За двуличието на Запада

"Разбирам, че тази война, загубата на човешки живот не може да не е шокираща. А кървавият преврат в Украйна през 2014 г., последван от войната на киевския режим срещу народа му в Донбас? Нима това не е шокиращо? А изтребването на цивилни граждани в Палестина, в ивицата Газа, не е ли шокиращо днес? А фактът, че лекарите трябва да извършват операции на деца - операции в кухини - да оперират със скалпел по детските тела без упойка - не е ли шокиращ? И фактът, че генералният секретар на ООН заяви, че Газа се е превърнала в огромно детско гробище - не е ли шокиращ?"

За трансформацията на световната икономика

Говорейки за световната икономика, руският лидер отбеляза, че тя е в процес на големи трансформации. Появяват се нови центрове на развитие, а дейността се премества в регионите на Азия, Африка и Латинска Америка. Ситуацията изисква колективни консенсусни решения, отразяващи мнението на по-голямата част от международната общност.

"Колосалният стрес, на който е подложена световната икономика, е пряко следствие от необмислените макроикономически политики на някои държави. Вливането на трилиони долари и евро в икономиката, в банковата система, несъмнено провокира рязко покачване на световната инфлация, бързо нарастване на цените на храните и енергията. Именно това е в основата на събитията, които споменах. Не нашите действия или опитите ни да въдворим справедливост в Украйна. Не."

В резултат на тази политика най-много пострадаха най-бедните страни, подчерта президентът.

За стъпките за преодоляване на кризата

"За да се възстанови отвореното и взаимноизгодно сътрудничество, е необходимо да се оптимизира системата за глобално икономическо управление, на първо място да се рестартира СТО в нейната цялост, включително арбитража - посочи Путин.

Освен това е необходимо да се увеличи ролята на развиващите се икономики в международните финансови институции като МВФ и Световната банка, за да се използват техните ресурси в полза на развитието на наистина нуждаещите се страни."

"Готови сме да работим заедно за решаването на тези неотложни задачи в рамките на Г-20, както и на други международни институции. Включително - в рамките на асоциацията БРИКС, чиято тежест и влияние, разбира се, нарастват, това е очевидно, особено като се има предвид процесът на нейното разширяване."

Президентът подчерта, че Русия ще продължи да допринася за постигането на целите на устойчивото развитие, опазването на климата и биологичното разнообразие на Земята, цифровата трансформация на световната икономика и осигуряването на продоволствена и енергийна сигурност.

Участието на Путин в срещата на Г-20 е първото по рода си от доста време насам, защото събра на едно място Путин и западните лидери, въпреки че по време на 17-минутната му реч се оказа, че само няколко държави са настроили стрийминга си, за да го чуят - Испания, Сингапур, Бангладеш, Индонезия, Южна Корея и домакините от Индия. Китай е бил представен от премиера си, а САЩ са отказали да присъстват.

Ден преди това Путин участва и в извънредната онлайн среща на БРИКС, свикана по повод израелско-палестинския конфликт. Там той призова страните от групата да участват в търсенето на мирно решение, предаде Ройтерс.

Източници: news.bg, reuters.bg, ТАСС, РИА Новости

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев