АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

ДЕНКОВ: АКО УСПЕЕМ С ТЕСТВАНЕТО, НЯМА ДА СЕ НАЛАГА ДЕЦАТА ДА УЧАТ ОТ КЪЩИ

Николай Денков
10.11.2021 / 11:26

Децата от 15-те области, които са на дистанционно обучение заради липсата на тестове, ще влязат в клас веднага след като бъдат доставени количества от новите поръчки. Това заяви в предаването "Денят започва" на БНТ служебният министър на образованието и науката Николай Денков. Той увери, че в момента, в който тестовете постъпят в складовете, е създадена организация в рамките на един ден да бъдат разпределени из училищата в страната.

Николай Денков призова за подкрепа и активно участие на всички, които имат отношение към масовото тестване в училище. "Днес и следващите дни са изключително важни. Защото ако успеем заедно в тази акция – учители, родители, директори, това означава, че оттук нататък може би никога повече няма да се наложи да оставим децата на дистанционно обучение заради COVID-19. Затова призивът ми е към всички: дайте да се опитаме да го направим, вместо да се опитваме да не го направим", каза министърът на образованието.

Той благодари на доброволците и на всички, които днес помагат в масовото тестване. Освен от родители, предложения за доброволческа помощ на терен са дошли и от работещи в НЦЗПБ, както и от студенти от МУ – София.

Николай Денков е категоричен, че тестването на малките ученици не трябва да става вкъщи. Смята, че ако спазим процедурата, която сега е въведена – заболеваемостта няма да нарасне и децата ще ходят на училище. Ако тестването става вкъщи обаче, министърът има опасения, че заболеваемостта ще се увеличи заради множеството хора, които по принцип не желаят да изпълняват мерките.

Ако родители от областите, където все още няма тестове, решат сами да организират тестване децата си и го направят по правилата, описани в заповедта, никой няма да възрази децата да се върнат в училище, коментира Николай Денков.

При възникване на положителен случай при масовото тестване, детето ще се изолира от класа и родителите му ще разполагат с 24 часа да му направят ПСР или антигенен тест в лаборатория. Паралелката ще се карантинира само, ако лабораторният тест е положителен. Ако родител е против масовото тестване и същевременно откаже дистанционно обучение, той на практика спира детето си от образователния процес и трябва да поеме отговорност за това, коментира Денков.

В детските градини и яслите масово тестване към момента не се налага. Данните показват, че там разпространението на вируса е в пъти по-слабо отколкото в училище.

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев