МИНИСТЪР АНГЕЛОВ: НЯМА НАТИСК ВЪРХУ ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ
Доволни сме от постигнатите резултати до момента, следим всяко едно число с необходимата загриженост и тревога. Следим нарастването на случаите, но, въпреки всичко, отчитаме и нещо, което към настоящия момент е добър знак – нямаме такъв голям наплив и натиск върху лечебните заведения. Това заяви на редовен брифинг за разпространението на коронавируса здравният министър Костадин Ангелов.
И в Кюстендил, и във Враца, където бях, видях, че колегите се справят, имат всичко необходимо, достатъчно свободни легла, лекарите работят спокойно, допълни министърът:
„Това ни дава възможност да продължим уверено с плана, който следваме, с анализирането през 14 дни и с разхлабването на мерките, така че да не изпуснем ситуацията към настоящия момент“.
Той припомни, че заболяемост 200 и малко над 200 на 100 000 души позволява на здравната система да работи нормално.
Няма особена динамика в ситуацията на Балканите и в Европа, съобщи главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев:
„Почти запазваме класацията си по заболеямост и по смъртност, която за изтеклите 14 дни за България е 127,4 на 100 000, което отрежда 25-о място в ЕС и в Европейското икономическо пространство и 5-о място на Балканите“.
По отношение на смъртността – за България тя е 7,3 на 100 000 – 15-о място в ЕС.
Продължават България, Гърция и повечето скандинавски страни без Швеция да са в сравнително най-светлата зона. Продължава да е най-тежка ситуацията в Португалия, Чехия и някои от страните от Бенелюкс, като раздвижването в страната е в посока нови области да влизат в червената зона – с над 120 на 100 000. В тази зона е половината страна - 14 области, 10 са в оранжевата от 60 до 100 и от 20 до 100 са Видин, Добрич, Разград и Търговище (23 на 100 000), каза доц. Кунчев.
Нарастват случаите на заболели, намираме се на нивата от 22 октомври миналата година, но кривата все още не е толкова остра и няма експоненциално нарастване, посочи председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски. По думите му в Кюстендил обаче има такава тенденция.
Председателят на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов посочи, че ще бъде предложено да се премине към четвърта фаза от плана за ваксиниране, в която се предвижда да бъдат ваксинирани хора над 65-годишна възраст и хора с хронични заболявания.