СЪДЪТ ЩЕ СЛЕДИ ЗА НЕРАВНОПРАВНИ КЛАУЗИ В ДОГОВОРИТЕ МЕЖДУ ТЪРГОВЦИ И ПОТРЕБИТЕЛИ
Съдът ще следи за неравноправни клаузи в договорите между търговци и потребители, реши окончателно Народното събрание с промени в Гражданския процесуален кодекс. Депутатите одобриха и удължаване на срока за възражения, като от двуседмичен той става един месец.
С окончателно приетите поправки се дава възможност при наличие на определени в закона предпоставки оспорването на започналото принудително изпълнение да бъде спирано от съда. С това се предоставя по-засилена защита на потребителите в отношенията им с банки, комунални дружества, мобилни оператори, естествени монополи и търговци с господстващо положение на пазара.
„Ние осигуряваме в пълнота тази защита, която се изисква от нас и в писмото на ЕК“, коментира Християн Митев от „Обединени патриоти“.
С измененията се задължават всички търговци или фирми, предоставящи услуги, да прилагат договора заедно с неговите изменения и приложения в изпълнителното производство.
Депутатите дадоха възможност на потребителя да спре производството с представяне на обезпечение до 1/3 от вземането, обясни председателят на правната комисия Анна Александрова от ГЕРБ.
„Предлагаме търговец, който дължи и иска да спре изпълнението, да трябва да плати цялата сума като гаранция, т.е. каквато е досегашната уредба, за да не се създаде междуфирмена задлъжнялост“, уточни тя.
Не беше подкрепена обаче възможността единственото жилище на длъжника да не бъде продавано, дори и ако е ипотекирано преди приключването на делото пред първоинстанционен съд. БСП изразиха несъгласие, а правосъдният министър Данаил Кирилов призова да се прецени тежестта на тази свръхзащита.