АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

РАБОТЕЩИТЕ В БНР, БНТ И БТА НА ПРОТЕСТ, ИСКАНЕТО - УВЕЛИЧЕНИЕ НА ЗАПЛАТИТЕ С МИНИМУМ 15%

БНР
15.05.2025 / 11:29

Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на протест с искане за увеличение на заплатите с минимум 15 процента.

Акцията ще бъде под надслов: "Трудът в медиите има стойност", и ще започне в 12 часа на кръстовището пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски".

По време на провеждането ѝ движението в района ще бъде блокирано.

Протестът е организиран от структурите на КНСБ и Конфедерация на труда "Подкрепа" в трите медии.

По-късно през деня на заседание на парламентарната комисия по културата и медиите е предвидено генералните директори на БНТ и БНР Емил Кошлуков и Милен Митев да оповестят информация за актуални проблеми в дейността на двете медии.

За да се изпълни искането за увеличение на възнагражденията в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция с минимум 15 процента, е необходимо от държавния бюджет да бъдат отпуснати общо 14 милиона лева допълнително, заяви вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов.

По време на протеста в столицата ще бъдат реализирани пилотните издания на редица предавания, сред които: "Преди всички с ниски доходи", "Денят започва без пари", "Сто процента будни и бедни".

Акции ще има и в редица градове на страната. Протестът е отворен и за всички, работещи в медийната сфера, не само за обществените медии, уточниха организаторите.

Междувременно от АЕЖ – България излязоха с позиция, в която изразиха подкрепа за исканията на протестиращите колеги.

От там припомниха, че неотдавна са призовали българските власти да се включат в кампанията на Съвета на Европа "Журналистите имат значение".

"Осигуряването на адекватно финансиране на обществените медии е неизменно условие за това. Лошите материални условия създават зависимости, а България и българската демокрация имат нужда от силна журналистика, която е коректив на властта, работи за обществения интерес и е вярна на фактите. В по-дългосрочен план е необходимо да се преосмисли моделът на финансиране, така че бюджетите на обществените медии да бъдат гарантирани независимо от политическата конюнктура", коментират от Асоциацията на европейските журналисти – България.

"Във време на дълбоки социални раздори, подхранвани от дезинформация и пропаганда, е ключово страните от Европейския съюз да защитят свободата на медиите и журналистиката. Тази защита не струва скъпо, но е от жизнено значение за запазване на демократичния ни начин на живот", заключават от АЕЖ.

БНР

 
 

Copyright © 2008-2025 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев