АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

ВОЛГИН ПРЕД ЕП: ЖУРНАЛИСТИТЕ НЕ ТРЯБВА ДА БЪДАТ РАЗДЕЛЯНИ НА „ДОБРИ“ И „ЛОШИ“

Петър Волгин пред европарламента: Журналистите не трябва да бъдат разделяни на „добри“ и „лоши“
22.10.2024 / 17:37

По отношение на рисковете за журналистите, които отразяват войната в Украйна, се налагат двойни стандарти! Тази теза заяви евродепутатът Петър Волгин от трибуната на Европейския парламент. В Страсбург се проведоха дебати относно защитата на европейските журналисти, отразяващи „агресивната война“ на Русия в Украйна. Волгин, който е дълбоко свързан с журналистиката и критичния наратив при отразяване на политическите процеси, заяви следното:

„Самото заглавие на тази дискусия е сбъркано. Всички журналисти трябва да бъдат защитавани, а не само европейските. За жалост и в тази сфера се сблъскваме с крещящи двойни стандарти. Когато пострада някой журналист, подкрепящ Украйна, всички световни медии говорят за това. Но когато същото се случи с критичен към Киев журналист, случаят тотално се неглижира.“

В изказването си българският евродепутат от групата „Европа на суверенните нации“ /ESN/ посочи няколко емблематични случаи на журналисти, чиито трагични съдби не са във фокуса на големите медии, защото не са фанатично проукраински настроени: „Колко от вас са чували за чилийско-американския журналист Гонсало Лира? В началото на войната той живееше в Харков и беше арестуван, защото критикуваше правителството на Зеленски. На 12 януари тази година Лира почина в затвора. От пневмония според официалната версия. Руско-испанският журналист Пабло Гонсалес пък беше задържан в Полша, след като отразяваше преминаването на украински бежанци на полско-украинската граница и изкара близо три години в затвора. Руският военен кореспондент Владлен Татарски беше убит в центъра на Санкт Петербург с взривно устройство. По време на войната в Украйна са загинали над 30 руски журналисти. И украински журналисти загинаха. Десетки пострадаха. Всички те трябва да бъдат помнени. И не трябва да бъдат разделяни на „добри“ и „лоши“!“

Темата за журналисти, които загиват, докато отразяват събития, за да бъде обществото информирано, винаги е пареща. И логично се дебатира в ЕП. Медиите често са определящ фактор за развитието на събитията, тъй като имат способността да мобилизират общественото мнение. В този смисъл журналистите нерядко са обект на репресии, но към такива случаи не трябва да се подхожда с двоен стандарт. Няма добра, почтена или идеологически защитена репресия върху журналисти. Всяка репресия е осъдителна.

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев