АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

САРТР ОТКАЗА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА: ПИСАТЕЛЯТ НЕ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПРЕВРЪЩАН В ИНСТИТУЦИЯ

Жан-Пол Сартр
22.10.2024 / 10:44

През 1964 г. Жан-Пол Сартр е номиниран за Нобелова награда за автобиографичната повест „Думите“. Като мотивация за неговото номиниране е посочено: „За работата му, която, богата на идеи и изпълнена с дух на свобода и търсене на истината, е оказала голямо влияние върху нашата епоха“. На 22 октомври 1964 г. Сартр в публично съобщение, направено пред шведската общественост отказва да приеме присъдената му Нобелова награда за литература. Писателят отказва наградата по лични и обективни причини. Сред личните му причини е принципът винаги да отказва официални почести. Моралните му убеждения го подтикват да отказва награди, тъй като смята, че това ще ограничи смисъла на неговото творчество и че преди всичко писателят не трябва да позволява да бъде превърнат в институция.

Обективните причини на Жан-Пол Сартр са обвързани с неговите идеологически възгледи. Той е убеден, че обменът между Изтока и Запада трябва да се извършва между хората и между културите без намесата на институциите. Освен това, той смята, че награждаването му може да бъде несправедливо интерпретирано, тъй като някои от връчените до този момент награди не представят еднакво писатели от всички идеологии и нации.

Почти едновременно със съобщението че Нобеловата премия за литература през 1964 г. се дава на видния френски писател Жан Пол Сартр, стана известно, че Сартр се отказва от тази награда. Какво е подбудило писателя да вземе това решение?

Обяснявайки причините за отказа си, Жан-Пол Сартр заяви пред журналистите: „При сегашните условия Нобеловата премия обективно изглежда като награда или за западни писатели или пък за непокорници от Изток. Тази премия например не беше дадена на Пабло Неруда – един от най-големите поети на Америка. Никога сериозно не се е говорило тя да бъде дадена и на Луи Арагон, който я заслужава напълно. Достоен за съжаление е фактът, че премията беше дадена на Пастернак, преди да бъде удостоен с нея Шолохов, и че единственото съветско произведение, удостоено с наградата, е книга, издадена в чужбина…“

Жан-Пол Сартр е първият лауреат, който доброволно се отказва от вече обявена награда.

Преди него има редица номинирани, които се отказват от премията, най-често поради политически натиск. Единственият друг лауреат, който се отказва доброволно от титлата е виетнамският политик Ле Дък Тхо, който е удостоен с Нобелова награда за мир през 1973 г. за приноса му в преговорите по мирното споразумение за прекратяване на Виетнамската война, водени с Хенри Кисинджър, държавен секретар на САЩ (1973-1977). Ле Дък Тхо отказва наградата, защото към момента на връчването ѝ Виетнам още е във война и не е постигнат мир.

Източник: БТА

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев