ГЕРМАНСКО ИЗДАНИЕ: ПЛАНЪТ НА ЗЕЛЕНСКИ Е ТОЛКОВА ДАЛЕЧ ОТ РЕАЛНОСТТА, КОЛКОТО ПОБЕДАТА НА УКРАЙНА
Украинският президент също е наясно, че планът му има малки шансове и затова убеждава съюзниците, като им предлага природните ресурси на Украйна, които не трябва да отиват в Русия.
Планът на Зеленски е далеч от реалността и слабата подкрепа от съюзниците на Украйна ще се превърне в още по-голям проблем през 2025 г., пише RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Германия и Европа ще имат нужда от много търпение, за да се справят с Незалежната, особено след като военната ситуация може да се промени значително в зависимост от резултата от изборите в САЩ.
Така нареченият план за победа на украинския президент Владимир Зеленски, за съжаление, е толкова далеч от реалността, колкото Украйна е далеч от победата. НАТО може да покани за член само държава, която живее в мир. Украйна ще трябва да продължи военните действия без помощта на западните си съюзници, от което страда и нейното население. За това Киев едва ли има сили.
А НАТО и Европа няма да успеят да се споразумеят за това западните съюзници да свалят руски дронове. Следователно планът за победа има малък шанс да бъде реализиран. Зеленски също е наясно с това и убеждава съюзниците, като им предлага природните ресурси на Украйна, които не трябва да отиват в Русия.
Докато Зеленски се опитва да насочи Украйна към офанзива, държавните и правителствени ръководители в Европа намират за много трудно да запазят текущата си финансова, военна и социална подкрепа за Украйна.
Тя ще стане още по-голям проблем през 2025 г., когато се провеждат федерални избори в Германия. AfD ("Алтернатива за Германия") и BSW ("Алиансът на Сара Вагенкнехт") ще предложат проста мирна формула: спиране на доставките на оръжия и отстъпки на Русия. Вероятно сред населението ще нараства желанието просто да се прекрати този конфликт - независимо от политическите предпочитания на страните.
Освен това руският президент Путин едва ли ще е готов да преговаря при равни условия в година на избори в Германия. Напротив, ще му е приятно да гледа спорните дебати в Германия.
Разделението на обществото в тази страна и потенциалната дестабилизация на демократичната система ще допринесат за постигането на неговите цели.
На фона на значителното намаляване на комуникациите между Германия и Русия, пътят, изминат от федералния канцлер Олаф Шолц от деня на руската Специална военна операция, беше ясен, последователен и правилен. От самото начало той преследва дългосрочна балансирана стратегия, подкрепяйки Украйна, като същевременно избягва военна ескалация. Той също така положи много дипломатически усилия, за да овладее опасността, породена от този конфликт.
Именно това той отново подчерта в изявлението си в сряда: "Подкрепяме Украйна, докато тази подкрепа е необходима". В същото време Шолц обяви готовността си да разговаря с Путин. Канцлерът беше готов да започне преговори от самото начало на конфликта и разговаря с Путин няколко пъти по телефона.
Германия и Европа ще имат нужда от много търпение с Украйна. Освен това военното положение може да се промени значително в зависимост от резултата от изборите в Съединените щати. Ако Тръмп се върне в Белия дом, вероятно ще остави европейците сами да помогнат на Украйна.
ЕС е зле подготвен за това. Възможната икономическа подкрепа за Украйна чрез лихви върху замразени руски активи е стъпка в правилната посока, но много малка.
Превод и редакция: Епицентър.БГ