АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

60 ПОЛИТОЛОЗИ ЗОВАТ НАТО ДА НЕ КАНИ УКРАЙНА, ЗА ДА ИЗБЕГНЕ КОНФЛИКТ С РУСИЯ

Целта на НАТО не е да показва уважение към други държави; тя е да защитава територията на НАТО
08.07.2024 / 17:24

„Целта на НАТО не е да показва уважение към други държави; тя е да защитава територията на НАТО“

НАТО не трябва да кани Украйна за членство в алианса, написаха в отворено писмо 60 политолози от САЩ и Канада в отворено писмо, цитирано от „Гардиън".

На предстоящата среща на върха на Пакта някои (страни членки) настояват Украйна да се приближи значително към членство, например като бъде определен процес за присъединяване на Киев. Всяка подобна стъпка би била неразумна, пише в писмото на експертите, съобщи БТА.

Ако Украйна стане член на алианса след края на настоящата война, съгласно член 5 от Северноатлантическия договор, САЩ и техните съюзници ще се считат за ангажирани да се бият с руските сили в Украйна, ако Русия отново нахлуе в страната, отбелязват политолозите.

Те напомнят, че президентът на САЩ Джо Байдън изключи възможността за пряко използване на американска военна сила от началото на СВО на Русия в Украйна преди две години и посочват, че както Байдън, така и предшественикът му на поста Доналд Тръмп предупредиха, че конфликтът може да прерасне в Трета световна война.

„По същата причина, поради която Съединените щати не трябва да воюват срещу Русия заради Украйна днес, те не трябва да поемат ангажимент да воюват срещу Русия заради Украйна в бъдеще", пишат политолозите.

Те коментират, че мнението, че присъединяването на Украйна към НАТО би възпряло Русия да нахлуе отново в страната, е „пожелателно мислене".

Откакто Русия нахлу за първи път в Украйна през 2014 г., съюзниците от НАТО демонстрираха с действията си, че не смятат, че залогът на конфликта, макар и значителен, оправдава цената на войната. Ако Украйна се присъедини към НАТО, Русия ще получи възможност да изпита и потенциално да раздели алианса. Резултатът би могъл да бъде пряка война или разпадане на пакта, отбелязват още те.

Забавянето на членството на Украйна в НАТО прави лоша услуга на украинците. Но колкото повече НАТО се приближава до обещанието, че Украйна ще се присъедини към алианса след края на войната, толкова по-голям е стимулът за Русия да продължи да води военните действия.

Според тях Киев е изправен пред труден избор с огромни последици за бъдещето на страната.

„Украинците заслужават да преценят стратегическите си възможности с ясен поглед, а не през розови очила, поставени от външни лица, които нямат подкрепата на своите страни", коментират експертите.

Приближаването на Киев към членство в алианса може да влоши проблема, превръщайки страната в място на продължителен сблъсък между двете водещи ядрени сили в света, и да потвърди „тезата на Владимир Путин“, че се бори със Запада в Украйна, а не с народа на Украйна.

„Целта на НАТО не е да показва уважение към други държави; тя е да защитава територията на НАТО и да укрепва сигурността на членовете на НАТО. Приемането на Украйна би намалило сигурността на Съединените щати и съюзниците от НАТО, при това със значителен риск за всички", отбелязват политолозите.

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев