АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

МИНИСТЪР ШАЛАПАТОВА: НАШАТА АМБИЦИЯ Е ВСИЧКИ ФОРМИ НА ПАРИЧНО ПОДПОМАГАНЕ ДА БЪДАТ АДЕКВАТНИ

Иванка Шалапатова Снимка: Силвия Великова
22.01.2024 / 11:14

От встъпването си в длъжност се чувствам като на изпит. Това заяви пред БНР социалният министър Иванка Шалапатова.

"Моят първи изпит е пред гражданите, които не са удовлетворени от качеството на работа на социалната система. Това, че около ротацията се налага да дам по-подробна информация за мен е нещо логично.

По-важно е дали след ротацията политическите лидери ще потвърдят посоката, която считаме, че е правилна за социалната система".

Работата на екипа в министерството с народните представители е добра, посочи Шалапатова.

"Оставам отговорна преди всичко към гражданите. Ако преценката за моята визия за социалната система се възприема от политическите лидери, аз ще остана все така фокусирана върху реалните резултати".

Министър Шалапатова не се чувства ограничена от 9-те месеца, през които трябва да се прави ротация в управлението.

"Никога не съм се фокусирала върху бързи битки и бързи победи. Анонсирала съм каква е моята визия за социалната система в България след 3 и след 5 години. Кратък хоризонт никога не ме е притеснявал. Способна съм да раздробя дългосрочните цели на по-краткосрочни.

Целта ми е когато хората имат нужда от социална закрила, те да я получат цялостно.

В Социалната комисия разговарям с всички депутати. Важно е да има национален консенсус около социалната политика.

Надявам се националните дебати, особено около предстоящата Стратегия за детето и семейството, да покажат, че вече има политическа зрялост и обединение около националните цели.

Политическите дебати са изключително важни. Готова съм да бъда част от този диалог".

Тя коментира случая на малтретираното 5-годишно дете в Пловдив.

"Ролята на социалната система е да направи преценка кой би трябвало да поеме грижа за детето. Да се вземе предвид капацитета и мотивацията на бащата, както и средата, която би могъл да предложи в Германия. Това отнема между 3 и 6 месеца в най-краткия времеви диапазон.

Подходът на социалната система е да вземе предвид първо мнението на детето. Второ – потенциала, който вижда в родителите. Има такава хипотеза детето да бъде при баща си в Германия. Трябва да се прецени кога може да стане тази промяна.

Дотогава то ще остане в Център за настаняване от семеен тип. Това е една много добра услуга. Там има среда, близка до семейната. Социален работник от центъра е с детето в болничното заведение – нещо, което преди време не се случваше".

Все още нямам доклад от Агенцията за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на детето, който ясно да отбелязва къде са пропуските в докладване на насилието, посочи тя.

"Важно е как в бъдеще можем да бъдем по-чувствителни и по-компетентни като професионална общност и като общество. Носенето на професионална отговорност е водещ фактор в случая".

Министър Шалапатова коментира и случая на 7-годишното дете, принуждавано да живее в кокошарник и бито от пастрока си.

"Адаптацията му се случва много добре. Училището му изигра фундаментална роля. Това не е само система, в която децата трябва да бъдат образовани. Там могат да бъдат социализирани и възпитани. Амбицията на този кабинет е да демонстрираме как системите за човешко благосъстояние - образователна, здравна и социална система, трябва да работим заедно.

Моят основен приоритет е инвестирането в качествена семейна грижа за децата, която е алтернатива, когато родното семейство не може да полага такива.

След края на годината България няма да има специализирани институции.

Няма как да не възродим супер силата на българското семейство – родно, близки роднини или приемно.

Политиката, която беще водена преди този кабинет спрямо приемната грижа, е негативна.

188 деца са настанени в момента в домове. Нашият приоритет е реинтегрирането им и връщането им при близки и роднини, или настаняването при приемни семейства, както и в Центъра от семеен тип с интензивна медицинска грижа. Подготвили сме много по-съвременна политика за подкрепа на близките и роднините, на приемните семейства и на професионалната мрежа около едно семейство.

Инвестираме над 120 милиона допълнително в тазгодишния бюджет, за да повишим качеството на съществуващите социални услиги и за разкриване на нови".

За да имаме една компетентна и подготвена сила в социалната система, трябва да има комплексна политика, посочи още министър Шалапатова.

"Досега такава не е реализирана цялостно. Нашият подход беше да изградим стратегически политиката за хората в тази система. Изпълнихме и ангажимента си да изработим първата Визия за развитие на човешките ресурси в социалната сфера за периода 2024 – 2030 година. В момента подлежи на широко обществено обсъждане".

Поставили сме си за цел да повишим привлекателността на професията, да повишим нивото на подготовка на работещите в социалния сектор и да подобрим условията на труд на хората, като на първо място е повишаване на възнагражденията, обясни тя в предаването "Преди всички".

Набор от психолози ще подпомага работата на социалните работници, "така че те да могат да запазят своята професионална етика и чувствителност", допълни Шалапатова.

До края на годината може да отчетем първите резултати, прогнозира тя.

В момента сме наследници на политически взимани решения да се раздават пари на калпак, вероятно за печелене на бързи политически дивиденти, обясни социалният министър.

"Това не е политиката, която аз водя. До края на годината ще бъде направен цялостен анализ за социалния ефект на всички помощи, които се дават на деца и семейства. Нашата амбиция е всички форми на парично подпомагане да бъдат адекватни. Тази подкрепа трябва да бъде навременна и целенасочена".

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев