АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

ПУТИН: ПОЛША ИСКА ДА ОКУПИРА ЗАПАДНА УКРАЙНА. КОНТРАОФАНЗИВАТА НЕ ДАВА РЕЗУЛТАТ

Президентът на РФ Владимир Путин
21.07.2023 / 16:07

Западните водачи на Украйна явно са разочаровани от липсата на резултати от т.нар. контраофанзива - не помагат нито колосалните средства, "вкарани" в киевския режим, нито доставките на оръжие, нито изпращането на хиляди наемници и съветници. "В резултат на самоубийствените атаки формированията на ВСУ претърпяха огромни загуби. Това са десетки хиляди, точно десетки хиляди души." Полско-литовско-украинската военна част се планира да бъде използвана за окупиране на териториите на Западна Украйна. Ако поляците влязат в Лвов, те ще останат там. Това каза руският президент Владимир Путин на оперативно съвещание със Съвета за сигурност.

В изказването си той конкретно визира Полша и полските лидери, които разчитали, под чадъра на Северноатлантическия алианс да сформират коалиция, която да се намеси в конфликта с Украйна и да "откъсне по тлъсто парче" и да си върнат това, което те считат за свои исторически територии в настоящата Западна Украйна.

И предупреди, че Русия ще отговори на всяка една агресия срещу Беларус с всички средства, с които разполага, както и ще има отговор на плановете за окупация на Западна Украйна".

Путин заяви това след като ръководителят на Службата за външно разузнаване (СВР) Сергей Наришкин докладва, че Полша може да въведе контрол в западните територии на Украйна, като разположи свои войски там. Наришкин се позовава на информацията, с която разполага СВР, че "официална Варшава постепенно стига до разбирането, че никаква западна помощ за Киев не е в състояние да подкрепи Украйна за целите, които бяха включени в тази помощ". "Нещо повече, идва осъзнаването, че въпросът за поражението на Украйна е само въпрос на време", добави той.

"Не мога да не коментирам току-що казаното и съобщенията, които се появиха в пресата за планове за създаване на някакво така наречено полско-литовско-украинско формирование. Тоест не става дума за някакво струпване на наемници - има ги достатъчно и те се унищожават, а за редовно, добре сплотено, оборудвано военно формирование, което се планира да се използва за операции на територията на Украйна", каза Путин.

"Включително за уж гарантиране на сигурността на съвременна Западна Украйна, но всъщност, ако наричате нещата с истинските им имена, за последваща окупация на тези територии. В крайна сметка перспективата е очевидна - ако полски части влязат например в Лвов или други територии на Украйна, те ще останат там. И ще останат завинаги", посочи руският президент.Конкретно в изказването си Путин засегна Полша и полските лидери, които разчитали, под чадъра на Северноатлантическия алианс да сформират коалиция, която да се намеси в конфликта с Украйна и да "откъсне по тлъсто парче" и да си върнат това, което те считат за свои исторически територии в настоящата Западна Украйна.

Според Путин "в това няма да има нищо ново". Той припомни, че след поражението на Германия и нейните съюзници в резултат на Първата световна война полските части са окупирали Лвов и околните земи, които тогава принадлежат на Австро-Унгария.

"Полша, подстрекавана от Запада, се възползва от трагедията на Гражданската война в Русия, анексира някои от историческите руски провинции. Нашата страна, която тогава беше в трудна ситуация, беше принудена да подпише Рижкия договор през 1921 г. и фактически да признае отхвърлянето на нейните територии", каза Путин.

И продължи, че освен това още преди 1920 г. Полша завладява част от Литва - района на Вилна, който включва съвременния Вилнюс.

"Изглежда, че заедно с литовците те се бориха срещу така наречения руски империализъм, но щом се появи възможност, те веднага "отрязаха" парче земя от своите съседи", отбеляза руският президент.

Също така, припомни той, "Полша също участва в разделянето на Чехословакия в резултат на Мюнхенското споразумение с Хитлер през 1938 г.", като напълно окупира Цешинска Силезия.

"През 20-30-те години на миналия век в т. нар. Източни кръстове на Полша - а това е територията на Западна Украйна, Западна Беларус и част от Литва - беше извършена жестока полонизация (придобиването или налагането на елементи на полската култура - б. р.) и асимилация на местните жители, бяха потиснати националните култури и православието", каза Путин.

Той припомни как "в резултат на това е приключила такава агресивна политика за Полша" - загубата на независимост и държавност през 1939 г., които по-късно са възстановени "до голяма степен благодарение на Съветския съюз". Освен това, продължи президентът на Руската федерация, "западните територии на днешна Полша са подаръкът на Сталин за поляците".

"Нима нашите приятели във Варшава забравиха за това? Ние ще ви го припомним", добави руският лидер.

И предупреди, че Русия ще отговори на всяка една агресия срещу Беларус с всички средства, с които разполага, както и че ще има отговор на плановете за окупация на Западна Украйна. Изявлението си Путин прави на оперативно заседание на Съвета по сигурност на Руската федерация.

Полша може да се намеси пряко в конфликта в Украйна, за да "си възвърне, както смята, историческите си територии". Руският президент Владимир Путин предупреди за това по време на оперативна среща с членовете на Съвета за сигурност.

Държавният глава също така предупреди поляците да не разгръщат агресия срещу Беларус, за част от която, според него, те също претендират - Русия ще отговори на това с "всички налични средства".

Путин отбеляза неуспеха на т.нар. украинска контраофанзива и изпразването на арсеналите на западните държави и нарече опитите на Запада да въвлече в конфликта други държави, "нов ненужен материал", "много опасна игра".

ТАСС събра основните послания на президента.

За неуспеха на контраофанзивата на Киев

Западните водачи на Украйна явно са разочаровани от липсата на резултати от т.нар. контраофанзива - не помагат нито колосалните средства, "вкарани" в киевския режим, нито доставките на оръжие, нито изпращането на хиляди наемници и съветници.

"В резултат на самоубийствените атаки формированията на ВСУ претърпяха огромни загуби. Това са десетки хиляди, точно десетки хиляди души."

Украинските власти, въпреки "непрестанните вълни на тотална мобилизация", "все по-трудно успяват да изкарат на фронта нови попълнения": "Мобилизационният ресурс на страната се изчерпва."

Освен това украинците все по-често си задават въпроса защо умират техните роднини: "Бавно, бавно, но отрезвяването настъпва". Общественото мнение се променя и в Европа, чийто елит осъзнава, че подкрепата за Киев е "задънена улица, празна, безкрайна загуба на пари и усилия" в името на обслужването на интересите на САЩ.

За западните оръжия

Командването на специалната военна операция "действа професионално", а войниците и офицерите изпълняват дълга си смело, непоколебимо, героично. "В същото време целият свят вижда, че прехвалената западна уж неуязвима техника гори, а по тактико-технически данни често дори отстъпва на някои образци оръжия все още съветско производство."

Възможни са допълнителни доставки на западни оръжия, което нанася "известни щети" и удължава конфликта, но "арсеналите на НАТО и запасите от стари съветски оръжия в някои държави вече са до голяма степен изпразнени". "А <...> наличните производствени мощности на Запад не позволяват бързо да се попълни потреблението на резервите от оборудване и боеприпаси."

Относно плановете на Полша

Съобщенията за планове за създаване на полско-литовско-украинска връзка и данните на руското външно разузнаване, че Полша "засилва настроенията си" за разполагане на войски в Западна Украйна, показват подготовка за окупация на тези територии, "за да наречем нещата с истинските им имена". "Ако полските части влязат например в Лвов или други украински територии, те ще останат там. И ще останат там завинаги.

Полша вероятно очаква да сформира коалиция под чадъра на НАТО и да се намеси пряко в конфликта в Украйна, за да може след това да "откъсне" по-голямо парче за себе си, да си върне, както те вярват, историческите територии." "Това няма да е нещо ново."

Варшава вече е водила агресивна политика в миналото, която е завършила със загубата на независимостта и държавността ѝ през 1939 г., които са възстановени "в огромна степен благодарение на Съветския съюз". "Западните територии на днешна Полша са подаръкът на [Йосиф] Сталин за поляците. Нима нашите приятели във Варшава са забравили това? Ние ще им го напомним."

Полша би искала да получи и част от земите на Беларус, но агресията срещу нея "би означавала агресия срещу Руската федерация". "Ние ще отговорим на това с всички средства, с които разполагаме."

За стремежите на Запада

Полските власти кроят "реваншистки планове", но крият истината от народа си: "А истината е, че Западът явно не разполага с достатъчно украинско пушечно месо. Затова те планират да използват нов материал за изхвърляне - самите поляци, литовците и още по-надолу в списъка - всички, които не са за съжаление".

Западът се опитва да въвлече повече държави в конфликта в Украйна - това е "много опасна игра": "Авторите на подобни планове трябва да се замислят за последствията".

За украинските власти

"Режимът в Киев е готов на всичко, за да спаси корумпираната си кожа и да удължи съществуването си. На тях не им пука за народа на Украйна, за нейния суверенитет и национални интереси".

Киевските власти са готови да "изтъргуват всичко - хора и земя", точно както техните предшественици - петлюровците. "Такива предатели и днес са готови да "отворят портите" за чужди господари и да продадат Украйна за пореден път".

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев