БИЗНЕСЪТ И СИНДИКАТИТЕ ОБСЪЖДАТ С ПРАВИТЕЛСТВОТО ФИНАНСОВАТА РАМКА ЗА ГОДИНАТА
Съветът за тристранно сътрудничество ще разгледа предложената финансова рамка за настоящата година от служебния кабинет. В него е заложен дефицит по консолидираната фискална програма от 6,4 %, което би наложило тегленето на дълг от 13,7 милиарда лева. Синдикати и работодатели остро се противопоставиха на текстовете.
Служебният кабинет изненадващо се отказа от предложените от него промени в данъчните закони, които според него биха позволили свиването на дефицита до 3 %. Аргументът бе, че парламентарно представените партии не ги подкрепят. Затова с анонс за готовност за сътрудничество с тях за свиване на прекомерния недостиг в хазната в петък късния следобед представи проект на финансова рамка.
"Предложеният законопроект за бюджет за 2023 година е с дефицит от 6,4% от БВП, което в номинално изражение представлява почти 12 млрд. лева", заяви премиерът Гълъб Донев, а вчера защити предложението на кабинета си от политическите критики:
"“Числата в бюджета отразяват реалността, с която сме длъжни да се съобразяваме - независимо дали ни харесва или не. Коментарите в стилистиката "перо по перо" са много и от различен характер"
С думите си служебният премиер реферира към популярна шега, че Гълъб Донев прави бюджета перо по перо. Финансовият министър Росица Велкова, която през седмицата е в командировка в чужбина, все още не е отговорила на критиките към проектобюджета, но в петък призова:
"Хазартното отношение към публичните финанси на държавата не бива да се допуска, защото цената ще я плати цялото ни общество".
Какво ще се случи с пенсиите - Лазар Лазаров, вицепремиер и министър по социалната политик:
"Осъвременяване на всички пенсии с 12% от 1 юли 2023 година".
Бизнесът и синдикатите остро разкритикуваха предложението. Първите заради прекомерния дефицит и заявката за данък „свърхпечалба“, вторите - заради недостатъчното увеличение на възнагражденията в публичния сектор.