РУСКАТА "ТРАНСНЕФТ" Е ПОЛУЧИЛА ОФЕРТИ ОТ ПОЛША И ГЕРМАНИЯ ЗА ИЗПОМПВАНЕ НА ПЕТРОЛ ПРЕЗ 2023 Г.
"Транснефт" е получила оферти от Полша и Германия за изпомпване на петрол съответно за декември 2022 г. и първото тримесечие на следващата година, въпреки съобщенията за нежелание за продължаване на доставките. Това съобщи президентът на "Транснефт" Николай Токарев във вторник по телевизионния канал "Россия-24".
"Те обявиха, че от първи януари няма да приемат петрол от Русия. И сега имаме заявки от полски потребители: дайте ни 3 милиона тона за следващата година, а за декември 360 000 тона, а за първото тримесечие Германия вече е подала заявка - дайте и нея", каза той.
По-рано, на 12 декември, полският кабинет призова за въвеждане на "пълни, всеобхватни санкции без изключения" срещу Русия, включително "всеобхватни санкции срещу северния газопровод ("Дружба")".
"Ако това не се случи, ще продължим дискусиите заедно с концернът Orlen ще реши какво да прави по-нататък с вече поетите ангажименти", заяви пред репортери полският министър на климата и околната среда Анна Мошка, която отговаря за енергийните въпроси.
Orlen има дългосрочни договори за доставка на петрол с Роснефт и Татнефт. Първият договор предвижда доставки до 300 000 тона на месец и изтича през декември 2022 г., а вторият - 200 000 тона на месец и изтича през декември 2024 г. Orlen извършва всички тези доставки чрез тръбопроводи. Планира се руският петрол в Полша да бъде заменен от договори със Saudi Aramco, доставки от Нигерия, Ангола, района на Северно море и от норвежкия шелф.
На 1 декември Германия и Полша подписаха съвместна декларация за взаимна подкрепа за сигурността на доставките на петрол. С подписването на декларацията двете страни искат да гарантират, че полските рафинерии в Гданск и Плоцк и германските рафинерии в Шведт и Леуна работят и се снабдяват с достатъчно суров петрол. Страните призоваха за двустранни инвестиции, търговия и сътрудничество между германските и полските петролни компании с цел максимално използване на тяхната инфраструктура и укрепване на енергийната сигурност.
Източник: ТАСС