ПОЧИТАМЕ ПАМЕТТА НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ. 149 ГОДИНИ ОТ ГИБЕЛТА МУ
В много градове на страната днес с ритуали днес ще бъде почетена паметта на Апостола на свободата Васил Левски.
В Карлово 149-ата годишнина от гибелта му ще бъде отбелязана с митинг - поклонение. В родния град на Левски снощи се състоя и възпоменателна церемония.
Да се преклонят пред подвига и делото на Васил Левски на едноименния площад, на който се извисява паметника на Апостола дойдоха много жители и гости на Карлово.
„Васил Левски е пример за всички българи, с примера си затова, че той е отдал всичко с цената на своя живот“.
„Винаги трябва да се сещаме за него и аз вярвам, че има частица Левски в нашите сърца, във всички българи без значение къде се намират, в България или не“.
„Трябва да се учим от думите му, от делата на Апостола, да бъдем по добри, да бъдем по уверени в себе си и България да върви напред“.
Заради пандемията от Covid -19 възпоменателната церемония пред паметника на Апостола в София за втора поредна година ще се проведе без присъствие на официални гости и слова.
149-ата годишнина от гибелта на Левски ще бъде отбелязана от 18.00 часа с военен церемониал. Пред паметника, изграден на метри от лобното му място, по традиция ще бъдат поднесени венци и цветя от институции и организации.
В знак на признателност ще бъде запален жертвеният огън, а националният герой ще бъде почетен на колене и с минута мълчание, както и с изпълнение на химна на България.
С туристически поход, гражданско поклонение и национално факелно шествие в Ловеч и село Къкрина продължават възпоменателните събития по повод 149- годишнина от гибелта на Васил Левски.
Традиционният туристически поход „По стъпките на Апостола“ ще тръгне от Ловеч до Къкринското ханче, където Левски е заловен в 8.30 ч. Участниците в него ще поднесат цветя на паметника на Левски в Ловеч, в местността „Пази мост“ и ще участват в гражданското поклонение в двора на Къкринското ханче, поясни организаторът на похода Светослав Генков.
„Това са последните му стъпки на свобода и ние ги извървяваме символично в името на неговото дело.“
Кулминацията на възпоменателните събития в памет на Васил Левски е националното факелно шествие „149 години безсмъртие“, което се организира от патриотичната организация „Ловчанци“. То ще тръгне в 19.30 ч. от центъра на Ловеч, ще премине по улиците на стария квартал „Вароша“, където Левски основа първия революционен комитет и ще завърши пред паметника на Апостола, който се издига над града и е най-големия монумент на Васил Левски.
Във Враца годишнината от гибелта на Левски ще бъде отбелязана пред паметника му в центъра на града.
Денят, в който почитаме паметта на Васил Левски е патриотично възпитателна кауза за много родители.
„Купили сме цвете, което да го поднесем от нейно име. Купихме си специално първата книжка за Васил Левски, чели сме я, много ѝ е интересно.“
„Той е пример за подражание.“
Днес пред монумента в центъра на града традиционно ще се съберат врачани за общоградското отбелязване на годишнината от гибелта на Апостола на свободата.
„За мен Левски преди всичко е един символ на вечност, защото той винаги е актуален - отговорност, работа, отчетност и организираност. Ние много се нуждаем от тях, за да можем да се оправим.“
„Винаги трябва да носим спомена за неговите дела в съзнанието си.“
В Плевен ще почетат Апостола на свободата Васил Левски с паметен ритуал . Плевенчани ще се поклонят пред паметника му в централната част на града.
В паметния ритуал, посветен на 149 години от обесването на Васил Левски, ще участват ученици, институции и организации. По традиция пред тях са и военнослужещите от плевенския гарнизон. Ще бъде отслужена панахида от свещеници от плевенски храмове.
Ритуалът започва в 11 часа пред паметника на Апостола. В знак на признателност ще бъдат поднесени венци и цветя. Община Плевен отправи покана и към гражданите да се присъединят в почитта към паметта на Васил Левски.
Обесването на Васил Левски
О, майко моя, родино мила,
защо тъй жално, тъй милно плачеш?
Гарване, и ти, птицо проклета,
на чий гроб там тъй грозно грачеш ?
Ох, зная, зная, ти плачеш, майко,
затуй, че ти си черна робиня,
затуй, че твоят свещен глас, майко,
е глас без помощ, глас във пустиня.
Плачи! Там близо край град София
стърчи, аз видях, черно бесило,
и твой един син, Българийо,
виси на него със страшна сила.
Гарванът грачи грозно, зловещо,
псета и вълци вият в полята,
старци се молят богу горещо,
жените плачат, пищят децата.
Зимата пее свойта зла песен,
вихрове гонят тръни в полето,
и студ, и мраз, и плач без надежда
навяват на теб скръб на сърцето.
Христо Ботев