ПРОФ. РАДОСТИНА АЛЕКСАНДРОВА: ДА НЕ СЕ ОТНАСЯМЕ КЪМ ТОЗИ ВИРУС КАТО КЪМ АПОКАЛИПСИС
Всеки напредък в науката допринася за ограничаване на разпространението на заразата от коронавирус, но и за изясняването на пътя, по който се е стигнало до появата на пандемията.
Коронавирусите и в частност вирусът, който причинява COVID-19, имат много по-голям геном в сравнение с останалите вируси, обясни в предаването "Хоризонт до обед" проф. Радостина Александрова, д-р по вирусология в Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН.
"Това означава, че тези вируси от една страна може би имат по-добри механизми да контролират донякъде собствените си грешки - знаете, че хората много се притесняват от възникването на мутации и в същото време обаче тези вируси притежават и повече гени, които пък ги правят по-адаптивни, по-добре приспособими към средата", коментира вирусологът.
Учените много внимателно изследват как вирусът влиза в клетката, как този вирус успява да създаде своето вирусно потомство и да го разпространи.
"Причината е, че вирусите, не само този вирус, вирусите въобще - те са прекрасно адаптирани към клетката, към условията в нея, т.е. веднъж попаднал вирусът вътре в клетката, той успява максимално добре да се възползва от нейните ресурси, максимално добре да се възползва от всичко това, с което клетката разполага за своите собствени цели, за да създаде своето вирусно потомство", отбеляза проф. Александрова.
Когато създаваме лекарства срещу вирусно заболяване, трябва да познаваме неговите слаби места. Реакцията на организма към вируса зависи от здравословното състояние и имунната система на всеки от нас, посочи проф. Радостина Александрова.
"По пътя на логиката бихме могли да допуснем, че тогава, когато хората живеят в една по-благоприятна среда, се очаква те да имат един по-адекватен отговор на една такава подобна атака."
Пътят, по който можем на този етап да преодолеем заразата, е чрез добра хигиена и дезинфекция. Трудно е да се предвиди кога ще бъде пикът на епидемията, каза още Александрова.
"Не бива да се отнасяме към този вирус, към това заболяване към това, което се случва, като към един апокалипсис", апелира специалистът.
"Прави ми впечатление, че една част от хората напълно неглижират проблема, за тях това е, едва ли не, някаква конспирация или нещо незначително, но пък има други хора, които прекалено много се притесняват, истината винаги е някъде по средата. Науката е достатъчно силна, както и медицината днес", изтъкна проф. Радостина Александрова, която съветва да следваме съветите на учените.