СЪС 122 ГЛАСА ПАРЛАМЕНТЪТ УДЪЛЖИ ИЗВЪНРЕДНОТО ПОЛОЖЕНИЕ ДО 13 МАЙ
Парламентът удължи извънредното положение на територията на цялата страна до 13 май 2020 г., предаде "Фокус". Предложението бе направено от правителството. По Конституция Народното събрание е органът, който обявява извънредно положение.
Народните представители гласуваха на две групи в пленарната зала и между гласуванията им имаше 30 минути.
"За" предложенията гласуваха 122 народни представители, "против" - 47 и "въздържали се" -7 , с което то бе прието.
Депутатите от ГЕРБ и "Обединени патриоти" подкрепиха удължаването.
13 народни представители от ДПС гласуваха "за", 4-ма депутати от "Воля" и 3-ма от независимите народни представители също подкрепиха удължаването на извънредното положение.
47 народни представители от ПГ на "БСП за България" гласуваха "против", а 7 се "въздържаха".
От "Обединени патриоти" предлатаха извънредното положение да бъде удължено до 30 април. Подобно предложение имаше и от страна на ПГ на "БСП за България". Пленарната зала отхвърли двете предложения.
Аргументите за искането удължаване от правителството бяха представени от здравния министър Кирил Ананиев.
Депутатите приеха и промените в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. "За" тях гласуваха 123 народни представители, "против" - 9, "въздържат се" - 46.
Измененията са във връзка с удължаването на извънредното положение до 13 май, което бе разгледано от пленарна зала.
Със законопроекта ще се поясни, че държавните и местните органи, включително и институциите, не спират своята дейност и продължават да работят при спазване на всички законови изисквания и при съобразяване на въведените противоепидемични мерки. Законът дава възможност на органите и институциите да организират гъвкаво своята дейност.
Със законопроекта се предлага актовете, с които министърът на здравеопазването въвежда временни мерки и ограничения във връзка с извънредното положение, да подлежат на предварително изпълнение.
Със законопроекта се предлага да не се спират срокове по Закона за обществените поръчки и концесионни процедури, като откритите производства и процедури да бъдат завършени. Текстовете предвиждат да спрат да текат само давностните срокове, предвидени в нормативни актове, с изтичането на които се погасяват права на частноправни субекти.