СЛИВЕН И ЯМБОЛ – ГОТОВИ ЗАЕДНО ДА СЕ ПРЕДСТАВЯТ ПРЕД БЪДЕЩИ ИНВЕСТИТОРИ
Днес в Сливен официално беше представен бизнес каталогът „Инвестиционна дестинация Сливен и Ямбол“. Той е стратегически комплект от продукти, съдържащи актуални данни, сравнение, анализ на трендовете и визия за индустриалното и технологично бъдеще на региона. Целта му е да подпомогне местните власти в процеса по утвърждаване на идентичност, брандиране и популяризиране на града, както и при привличането на високотехнологични инвеститори в региона.
В хотел „Национал Палас“, където се проведе Международният икономически форум: „Бъдещето на Европа – заетост, растеж и инвестиране – заедно можем повече“, кметът Стефан Радев заяви, че трябва да се сложи начало на много по-близко сътрудничество, за да може заедно двата града да вървят в една посока.
„Сливен и Ямбол са двата града, които са най-близо един до друг в България и нашият най-голям шанс и перспектива е да се представим като една икономическа дестинация. Истината е, че инвеститорите, от който и да е сектор, изобщо не се интересуват от административните граници на общини и области, а от това какво може съвместно да им предложи този пазар. Според мен е задължително да се възползваме от тези перспективи, които имаме заедно“, заяви Радев.
Той припомни също, че министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова е приела идеята, като се е ангажирала пътят Сливен-Ямбол да бъде разширен и да стане 4-лентов.
„Това ще ни направи една голяма икономическа зона, което ще създаде възможности и за всички жители в региона, и за всички потенциални инвеститори. Аз съм убеден, че този район ще бъде горещата точка за инвестиции през следващите години в България“, допълни кметът.
Той посочи, че за реализацията на тази идея Община Сливен предвижда създаването на общинско дружество, което да развива територията на Летище "Бършен". На тази територия е предвидено да бъде изградена инфраструктура и да се развива, което ще позволи на потенциалния бизнес в най-кратки срокове да реализира своите намерения.
„Много се надявам съвместната ни работа на Сливен и Ямбол и всички общини от региона да продължи. Надявам се целият този проект да бъде подкрепен от всички институции в България“, каза още Стефан Радев.
Върху него работи консултантският екип на „Тракия Тех“ – платформата за привличане на технологични инвеститори.
„Този каталог е важен не само за региона. Той е важен за националната икономическа политика. За първи път имаме обединение на два големи града в инвестиционното си презентиране. С този каталог ние даваме отговорите на инвеститорите още преди да са ни ги задали“, заяви Георги Стоев – председател на УС на „Тракия Тех“.
В проекта участва и Фонд – устойчиви градове. Той финансира проекти на бизнеса в различни сфери на градското и икономическо развитие.
„Изключително е това, на което присъстваме днес. Обединението е важно. Изключително вярвам в икономическото развитие на този регион. Ще се радвам голяма част от инвестициите на Фонда да са на тази територия“, заяви от своя страна Надя Данкинова – изпълнителен директор Фонд Флаг/Фонд устойчиви градове.
В каталога са залегнали точки като инфраструктура, население, образование, заплата и човешки ресурси.
Пресслужба на община Сливен