САЩ ОТБЕЛЯЗВАТ 18 Г. ОТ НАЙ-СМЪРТОНОСНИТЕ АТЕНТАТИ НА АМЕРИКАНСКА ТЕРИТОРИЯ
В Съединените щати се отбелязват 18 години от терористичните атентати,при които загинаха близо три хиляди души. Церемонии се провеждат в цялата страна като в Ню Йорк е предвидено традиционното прочитане имената на жертвите.
Тази година за първи път на мемориалния комплекс на мястото на кулите - близнаци на Световния търговски център посетителите ще видят и гранитни плочи в памет на тези, които са загинали или засегнати от токсични вещества от отломките останали след атаките. Плочите почитат притекли се на помощ в първите мигове след трагедията.
Десетки хиляди са подали молби за компенсация във фонд, предназначен за плащания на средства на хора с болести, потенциално породени от атентатите. Сред тях са хора с респираторни и онкологични заболявания. Все още текат проучвания дали болестите са пряк резултат от атаките.
Най-смъртоносните терористични атаки на американска почва бяха извършени в сутрешните часове на 11 септември 2001-ва година. Похитени от терористи самолети се врязаха в небостъргачите на световния търговски център в Ню Йорк и Пентагона. Един от самолетите се разби в щата Пенсилвания след като пасажерите и екипажа осуетяват опит за атака срещу американския Конгрес.
Атентатите доведоха до началото на войната в Афганистан - най-продължителната водена от САЩ война.
Отбелязването на годишнината от нападенията, което обикновено минава без политическа окраска тази година е на фона от провала на тайни преговори между САЩ и талибаните - групата, която е оказвала подкрепа на организатора на атентатите Осама бин Ладен .
Разговорите, които трябваше да бъдат проведени в неделя в Кемп Дейвид с очаквания за постигане на споразумение за оттегляне на част от американския контингент в Афганистан, бяха отменени след атентат в Кабул, за който талибаните поеха отговорност. При атентата загинаха 12 военнослужещи, в това число американски и румънски войник.
Плановете за покана на терористична организация на американска почва в навечерието на 11 септември породи бърза критика, включително и от съпартийци на президента Доналд Тръмп.