ЕРДОГАН И ПУТИН ОБСЪЖДАТ ДВУСТРАННИТЕ ОТНОШЕНИЯ И СИТУАЦИЯТА В СИРИЯ
Руският президент Владимир Путин и турският му колега Реджеп Ердоган обсъждат двустранните отношения и ситуацията в Сирия в руската столица. Позициите на Анкара и Москва се различават значително по отношение случващото се в област Идлиб в арабската страна.
По-рано през деня двамата лидери откриха авиационно-космическо изложение МАКС-2019 г. в град Жуковский край Москва. Двамата лидери заедно разгледаха руския боен самолет от пето поколение, строен по стелт-технология, Су-57. Турция заяви, че ако бъде отстранена от програмата за закупуване на американския самолет от последно поколение Ф-35, тя ще потърси други източници, за да удовлетвори военните си нужди, докато не започне производство на собствени бойни самолети.
Освен Су-57, двамата лидери разгледаха и хеликоптерите Ка-62 и Ми-38, самолетът-амфибия Бе-200 и пътническия самолет МС-21-300. Въоръжените сили на Турция използват други съвременни модификации на атакуващите хеликоптери „Камов“, особено в борбата си срещу ПКК.
Междувременно във военновъздушната база „Мюртед“ край Анкара пристигна руски транспортен самолет „Ил-76“, превозващ първите части за втората батарея руски ракети С-400 за Турция. Турското министерство на отбраната заяви, че втората партида доставки ще продължат около месец. По-рано частната турска телевизия НТВ съобщи, че в този период в Турция всяко денонощие ще пристигат по два руски транспортни самолета с компоненти от системите.
Третата партида доставки ще съдържа около 120 ракети от различни типове и ще бъде превозена по море.
Първата батарея от системите С-400 беше доставена в Турция с 30 полета между 12 и 25 юли т.г.
Руски източници, цитирани от РИА „Новости“, съобщиха, че обучението на турските военнослужещи за работа с комплексите ще започне през септември. Очаква се всички батареи да бъдат готови за ползване до април 2020 г.
По време на съвместната пресконференция при откриването турският президент заяви, че се очаква тази година броят на руските туристи в Турция да постави нов рекорд, надвишавайки 6 млн. души.
Ердоган подробно изтъкна постиженията на турската авиационна индустрия в последните години пред домакините си.
Предвидено, след срещата им на четири очи, двамата лидери да направят изявления за медиите.
Основен акцент в разговорите се очаква да бъде ситуацията в северната сирийска област Идлиб. Турция се опасява, че офанзивата на сирийската армия в последния останал бастион на въоръжените бунтовници може да предизвика бежанска вълна към страната. Кремъл настоява за прекратяване на атаките на бунтовниците от тази зона. Радикалните групи са изключени от примирието, заяви руският външен министър Сергей Лавров вчера и допълни:
"В Идлиб сирийските въоръжени сили, с наша поддръжка, не нарушават никакви договорености. Договореностите от миналия септември предвиждаха създаване на зона за деескалация и прекратяване на бойните действия от страна на незаконните въоръжени формирования. Но никой не е освобождавал терористите от решенията, взети в Съвета за сигурност на ООН по отношение на тях – тях режимът на прекратяване на огъня изначално не ги обхващаше. Те не просто не се успокоиха, а увеличиха своите провокационни прояви отвътре в идлибската зона. В началото на година отново говорихме с турските колеги за създаване на демилитаризирана полоса вътре в зоната. Никой никога не се е договарял, че срещу терористите, водещи огън, няма да се нанасят ответни удари".
Междувременно в Анкара пристигна руски транспортен самолет „Ил-76“, превозващ първите части за втората батарея руски ракети С-400 за Турция. Обучението на турски военни за управление на зенитно-ракетните комплекси С-400 ще започне през септември и трябва да приключи в края на годината, стана ясно на срещата на Путин и Ердоган.
Програмата на посещението включва и среща на двете делегации. Реджеп Ердоган е придружаван от турските министри на външните работи Мевлют Чавушоглу, на отбраната Хулуси Акар, на финансите Берат Албайрак, на промишлеността и технологиите Мустафа Варанк.
„Турция е наш много близък партньор, съюзник“, заяви в навечерието на визитата говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той подчерта, че двете страни са свързани от „много развити многовекторни търговско-икономически отношения, които се отличават с близост даже в такива чувствителни области като военно-техническото сътрудничество. Реализират се големи проекти като „Турски поток“.
В петък, 23 август, по инициатива на Анкара се състоя телефонен разговор между двамата президенти. Турският лидер е заявил, че настъплението на сирийската армия в област Идлиб „открива пътя към хуманитарна катастрофа“. Прессъобщението от Кремъл акцентираше, че двамата лидери са се договорили да активизират съвместните усилия за премахване на терористичната заплаха от района и изпълняване на споразумението от Сочи от 17 септември 2018 г. по въпроса.
Съгласно меморандума Русия и Турция се договориха за създаване на зона за деескалация в района, като 12 турски военни поста по вътрешния периметър на областта и 12 руски военни поста по външните ѝ граници трябваше да гарантират прекратяването на огъня. Примирието обаче често беше нарушавано от всички страни. В отговор на обстрел от страна на джихадистки групи частите, командвани от Дамаск, започнаха настъпление в района и обкръжиха стратегическия град Хан Шейхун. На 19 август турска бойна колона е пресякла турско-сирийската граница и се е насочила към града, след което е била обстреляна от сирийската авиация. Обстрелът не причини жертви сред турските войници, но предизвика остра реакция на Анкара.
Областите Идлиб и Хама са единствените по-големи райони в Сирия, в които все още действат радикални бунтовнически групировки.
Очаква се днес турският президент да информира руския си колега и за преговорите с Вашингтон за създаване на зона за сигурност на изток от р. Ефрат. „В тесни контакти с Русия сме по този въпрос“, заяви Ердоган вчера на историческо честване край град Малазгирт.