РУСИЯ ЩЕ ОТГОВОРИ НА НАТО С РЕЦИПРОЧНИ ВОЕННИ МЕРКИ
Това предупреждение отправи заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков, цитиран от РИА Новости и ТАСС.
"Опитите да се представя това, което се случва като военен и политически отговор на действия на Русия са пропити от пропагандна кампания с голям елемент на целенасочена дезинформация, подхранваща световното обществено мнение. Когато тези заплахи започнат да се материализират в реално действие, ние ще трябва да предприемем уравновесяващи военни мерки", предупреди руският дипломат.
По думите му през последните години НАТО прие идеология на двупосочен подход в отношенията си с Русия: сдържане и провеждане на диалог по въпроси, по които НАТО желае. Русия ще заеме подобна позиция, подчерта Рябков.
Ние ще сдържаме агресивните планове на НАТО и ще приемем много селективен подход за диалог с Алианса, обясни дипломатът.
Междувременно горната камара на руския парламент прие законопроект за прекратяване изпълнението на Договора от 1987 г.
Председателят на Съвета на Федерацията Валентина Матвиенко подчерта, че Русия е принудена да прекрати изпълнението на задълженията си в отговор на действията на САЩ.
Сега законопроектът отива на бюрото на руския лидер Владимир Путин за подпис.
Миналата седмица Държавната дума прие закон за прекратяване действията на Договора между СССР и САЩ.
Вашингтон започна процедура по излизане от договора на 2 февруари, след като многократно обвинява Русия в нарушаване на ангажиментите към споразумението. Президентът на Русия заяви след това, че Москва отговаря огледално на действията на САЩ и прекратява изпълнението на договора.
Договорът за ликвидиране на ракетите със среден обсег е подписан през 1987 г. от президента на САЩ Роналд Рейгън и последния съветски лидер Михаил Горбачов. С него се ограничава производството, използването и съхраняването на балистични ракети с наземно базиране със среден (от 1000 до 5500 километра) и малък обхват (от 500 до 1000 километра).