ПРАЗНУВАМЕ АНТОНОВДЕН
Църквата почита днес паметта на преподобния Антоний Велики - празникът е наричан Антоновден. Антоний Велики е роден около 251 г. в село близо до Йераклеопол, което се намира в Среден Египет, в семейството на заможни и благочестиви родители.
На 18-годишна възраст младият Антоний остава сирак. Две години по-късно по примера на първите светци-мъченици той раздава своето имущество на бедните.
Според житиеписеца му Атанасий Александрийски, светецът прекарва 20 години при пълно усамотение в една изоставена постройка в пустинята. При него идват болни и страдащи хора, с които беседва с часове. Когато изтичат двайсетте години св. Антоний се заселва в Писпир, който се намира на 30 километра от река Нил. Неговият живот преминава в молитва и проповед.
На 104 години Антоний влиза в открит диспут с привържениците на арианското учение и ги побеждава. Успехът му е наречен тържество на християнството.
Доживява до дълбока старост. Светецът умира на 105-годишна възраст на 17 януари 356 г. Погребан е на тайно място. По-късно мощите му са открити и тържествено пренесени във Виена.
В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести
По традиция на този ден жените изпичат содени питки, те се дупчат отгоре с масур или вилица, за да не се "надупчат" децата от шарка. мажат се с петмез или мед и ги раздават на близки и на съседи за здраве. Традиционно на трапезата присъства содена питка, тутманик, пълнена кокошка. Не се слага свинско месо, за да не се разлютяват болестите.
Имен ден днес празнуват хората с имената Антон, Антония, Андон, Тончо, Донка и техните производни.