АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

БЕЗ БЪЛГАРИЯ В КОАЛИЦИЯТА НА ЖЕЛАЕЩИТЕ ЗА УКРАЙНА

 Без България в Коалицията на желаещите за Украйна! Радев само на приема в Елисейския дворец
14.07.2026 / 10:58

В коалицията участват 35 държави, повечето от които европейски, като снощи на приема присъстваха държавни глави от 25 от тях.

Няма официални съобщения за българско участие.

Министър-председателят Румен Радев също е в Париж, където по покана на френския президент Еманюел Макрон ще присъства на традиционния военен парад по повод националния празник на Франция. Парадът ще се проведе на 14 юли на площад "Конкорд“ и в него ще се включат български гвардейци.

Според официалното съобщение Радев е гост на официалния прием за държавните и правителствени ръководители, даван от президента Еманюел Макрон в Елисейския дворец.

В съвместна декларация лидерите на Дания, Франция, Германия, Италия, Норвегия, Испания, Швеция, Украйна, Нидерландия и Великобритания подчертаха, че инициативата е насочена към укрепване на общия отбранителен капацитет.

„Ние, лидерите на Дания, Франция, Германия, Италия, Нидерландия, Норвегия, Испания, Швеция, Украйна и Обединеното кралство, осъзнавайки нарастващата заплаха от балистичните ракети и нарастващото значение на отбранителните способности за сигурността на европейския континент, обявяваме днес началото на създаването на изцяло отбранителна коалиция за противоракетна отбрана. Изразяваме подкрепата си за нейния водещ проект за ускорена работа по разработването на противобалистичен капацитет“, се посочва в декларацията.

Сред основните проекти, които се разглеждат за развитие, са усъвършенстването на френско-италианската система SAMP/T и украинския проект "Фрея“, който предвижда със съдействието на Европа да бъде създадена по-евтина алтернатива на американската система Patriot, съобщиха дипломати пред Reuters в навечерието на срещата.

Един от разглежданите варианти предвижда европейските държави съвместно да разработят система, която да допълва SAMP/T и Patriot, като на Украйна бъде възложена значителна роля в нейното производство.

Представители на деветте държави се срещнаха с повече от десет компании, сред които Eurosam – производител на SAMP/T, Leonardo, Thales, Saab и други, за да обсъдят по-активното разработване на средства за противовъздушна отбрана.

 

 
 

Copyright © 2008-2026 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев