АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

ФОН ДЕР ЛАЙЕН ПРЕД ЕП В СТРАСБУРГ: ЕВРОПА ТРЯБВА ДА СЕ БОРИ ЗА СВОЯТА НЕЗАВИСИМОСТ

Урсула
10.09.2025 / 11:04

Този път председателят на ЕК е изправена пред предизвикателства - опозицията срещу нея се засили, точно преди лятната ваканция тя бе подложена на вот на недоверие. Очакват я и други.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен произнася годишната си реч за състоянието на Съюза пред членовете на Европейския парламент в Страсбург, предава "Фокус".

"Това е моментът, в който Европа избира своята независимост... Въпросът е дали тя е готова да се бори (за нея)? Според мен изборът е ясен", обяви Фон дер Лайен.

В речта си Фон дер Лайен предложи частично суспендиране на Споразумението за асоцииране между ЕС и Израел, с акцент върху търговските аспекти. Това е стъпка, която някои държави членки са изисквали, но Европейската комисия досега е отказвала.

"Комисията ще направи всичко, което е по силите ѝ. Ще суспендираме двустранната си подкрепа за Израел. Ще спрем всички плащания в тези области, без да засягаме работата ни с израелското гражданско общество или "Яд Вашем"," заяви тя.

"Второ, ще направим две допълнителни предложения към Съвета. Ще предложим санкции срещу екстремистките министри и насилствените заселници. Ще предложим и частично суспендиране на Споразумението за асоцииране по въпроси, свързани с търговията", добави тя.

"Съзнавам, че ще бъде трудно да се намери мнозинство. Знам, че за някои всякакви действия ще бъдат прекалено много. За други – прекалено малко. Но всички ние трябва да поемем своята отговорност – Парламентът, Съветът и Комисията", обяви председателят на ЕК.

Дългоочакваната реч за състоянието на Европейския съюз на председател на ЕК, известна като SOTEU, бележи официалното начало на новата работна година за институциите на блока.

Нейният главен герой, председателят на Европейската комисия, обикновено се възползва от този важен момент, за да обобщи знаковите постижения, да представи нови инициативи и да зададе политическия тон за следващите 12 месеца.

Но този път Фон дер Лайен е изправена пред предизвикателства.

Опозицията срещу председателя се засили в Европейския парламент, както стана ясно от вота на недоверие, на който тя се противопостави точно преди лятната ваканция.

Това беше първият път, когато тя се сблъска с вот на недоверие, но е малко вероятно да е последният: две отделни предложения за вот на недоверие се подготвят от радикалната левица и радикалната десница.

 
 

Copyright © 2008-2025 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев