ВОЕННИ ВЕРТОЛЕТИ ЩЕ ПРЕЛИТАТ НАД СОФИЯ КАТО ЧАСТ ОТ ПОДГОТОВКАТА ЗА ПАРАДА
Вертолети от състава на Военновъздушните сили ще изпълнят полети с прелитане на малка височина над София, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната. Полетите са във връзка с подготовката и провеждането на военния парад на 6 май по повод честването на Деня на храбростта и празник на Българската армия. Полетите днес ще бъдат от 10:30 до 11 часа, с резервни часове от 16 до 16:30 часа, а на 6 май - от 10:20 до 11 часа. С оглед на сигурността не е желателно в тези времеви прозорци гражданите да използват безпилотни летателни апарати, допълниха от министерството. В навечерието на празника, на 5 май от 21 часа в София ще бъде проведена празнична илюминация.
Денят на храбростта и празник на Българската армия на 6 май ще бъде отбелязан с водосвет на бойните знамена и знамената светини и с военен парад, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбрана (МО). Във военния парад в празничния ден на площад „Княз Александър Първи“ в столицата ще участват над 700 военнослужещи в осем представителни блока от Националната гвардейска част, Сухопътните войски, Втора механизирана бригада, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Националния военен университет „Васил Левски“ и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“.
В парада ще участват и Гвардейският представителен духов оркестър с духовия оркестър на Сухопътните войски, както и знаменен взвод на Националната гвардейска част със знамената светини. В началото на военния парад над площад „Княз Александър Първи“ ще прелетят вертолет Ми-17, носещ националното знаме на Република България, и два вертолета AS-532 AL „Cougar“. При изпълнението на националния химн по време на парада ще бъдат изпълнени 20 артилерийски салюта.
Командващ парада ще бъде командирът на Съвместното командване на специалните операции бригаден генерал Божидар Бойков.
Източник: БТА




