ТРЪМП ОТХВЪРЛИ ОФЕРТАТА НА ЕС: ЕВРОПА ДА ВНАСЯ ОТ САЩ ЕНЕРГИЙНИ ПРОДУКТИ НА СТОЙНОСТ $ 350 МЛРД.

Американският президент Доналд Тръмп отхвърли предложението на ЕС за въвеждане на нулеви митнически ставки за внос на автомобили и индустриални стоки.
Вместо това Тръмп поиска Европа да започне да внася от САЩ енергийни продукти на стойност 350 милиарда долара, колкото е общият търговски дефицит между Америка и ЕС.
"Европейският съюз беше много лош с нас", увери президентът на Съединените щати. Той обвини европейските страни, че не купуват достатъчно американски стоки.
"Те ще трябва да купуват енергията си от нас, защото се нуждаят от нея, и ще им се наложи да я купуват от нас", каза президентът на САЩ за страните от ЕС. Той добави, че така Вашингтон "може да направи 350 милиарда долара за една седмица".
"Един от начините, по които този дефицит може да изчезне лесно и бързо, е ако те купуват нашата енергия от нас. Могат да я купуват. Можем да свалим 350 млрд. долара за една седмица. Те трябва да купуват и да се ангажират, че ще купуват съответното количество енергия", каза той в понеделник, цитиран от Politic.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен вече лансира сходно предложение за увеличаване на доставките на втечнен природен газ от Америка още миналата година.
Досега обаче Съединените щати не са дали подробности как би сработила подобна сделка.
Вносът на ЕС в САЩ беше обложен с 20% митническа тарифа от Доналд Тръмп, който реши, че това е начинът да се справи с търговския дефицит.
Президентът даде да се разбере и че Европейският съюз няма да получи отстъпки в скоро време, защото ЕС се отнасял "лошо" със САЩ.
Проблемът според него е в стандартите за безопасност на съюза, които се оказват твърде високи за американското автомобилно производство.
"Измислят правила и регулации, които имат една причина - да не можеш да продаваш своя продукт в тези държави. Ние няма да позволим това да се случи. Това се наричат немонетарни бариери", каза Тръмп.
Политиката му дотук се сблъсква със силно напрежение от страна на Уол Стрийт. За последната седмица финансовите пазари изгубиха над 6 трилиона долара от стойността си, като преживяха най-нестабилните си дни от пандемията през 2020 г. насам.
Утре предстои гласуване по предложените от Брюксел ответни мита в размер на 25 на сто върху редица американски стоки - в отговор на обявените по-рано американски мита. Марош Шефчович предупреди, че митата на САЩ засягат европейски износ за 380 милиарда евро.