ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: ЕВРОПА ИСКА ДА БЪДЕ ФАКТОР ВЪРХУ ТРУПОВЕТЕ НА УКРАИНСКИТЕ ВОЙНИЦИ

Америка и Русия цинично, заявиха, че ще се договарят за съдбата на Европа без Европа. Тези не могат да го преглътнат, това са 500 години високомерие, 500 години си мислят, че са центърът на света, казва той за старите европейски елити
Европа иска да бъде фактор върху труповете на украинските войници, заявява в предаването "Не се страхувай" по Евроком анализаторът проф. Иво Христов.
Социологът коментира разрива между Европа и САЩ, новите тенденции в американската външна политика, иде ли втора Ялта, ще гръмнат ли Балканите.
"Геополитиката е като геологията. В геологията стотици хиляди години се натрупват напрежения, невидими за простото око, и в един момент просто се взривяват - променя се повърхността на земята. Но ако там работим с геологическо време от милиони години, тук работим с геополитическо време от десетки или стотици години", казва в началото на разговора в студиото проф. Христов, метафорично описвайки ставащото на международната арена.
"Сега има една особеност - влязохме в епоха, в която има акселерация на историческото време - процеси, които преди са се случвали десетки години, в момента се случват за един ден. Има натрупване на историческа маса", продължава той.
Неговият извод е: "Оформя се нов ландшафт в света, това е необратим процес. Това, което виждаме, е само началото на гигантски процес".
"Разцепването на това, което се наричаше "единен исторически Запад", е една от големите промени. В някакъв смисъл Америка се еманципира от Европа 200 години след Американската революция", казва той.
Запитан защо Европа тръгва сама на конфронтация срещу Русия, анализаторът казва:
"Целта не е Русия. Старите европейски елити разбират, че необратимо изпадат от влака на историята. Това са панически напъни да се хванат буквално за буфера на последния вагон.
Америка и Русия цинично, но твърдо заявиха, че ще се договарят за съдбата на Европа без Европа. Тези не могат да го преглътнат, това са 500 години високомерие, 500 години си мислят, че са центърът на света и те са били центърът на света. А в момента им се съобщава, че те в най-добрия случай са слушатели, на които ще им дадат трикрако столче да наблюдават как големите преговарят. Това е цинична позиция, защото те и в момента се опитват върху труповете на украинските войници да влязат в залата за преговори, да вземат своята част от плячката, да участват в новото разделение. А това ще стане, да перифразирам Бжежински - въпреки Украйна, за сметка на Украйна и върху костите на Украйна."
Според проф. Иво Христов големите промени се извършват далече на изток, където са задвижени гигантски процеси.
"Старите сили трябва не да се опитват да яздят дракона, както правят в момента, а да се разберат с него", коментира той.
Но според него "част от елитите, ситуирани в Северна Америка и в Европа - по-точно в Северозападната й част, си мислят, че са в състояние да замразят процеса, да обърнат процеса и да манипулират процеса - както са го правили досега. Но тук се открива гигантска пропаст между претенции и възможности. Тези хора нямат никакви скрупули - ако те пропадат в бездната да завлекат със себе си и света".
В крайна сметка светът е разпределение на силите, смята той. Според анализатора "политически джуджета като Макрон и Стармър" се опитват да разгорят украинския пожар, за да бъдат поканени на масата, където се разпределя плячката.
Проф. Христов припомни ироничния коментар на Сталин, когато му казали, че и папата подкрепя антихитлеристката коалиция - "Колко дивизии има папата?" И продължи: "Колко дивизии имат тези - готови да умират?! Това, което искат да направят те, е да употребят нас като пушечно месо, както винаги са го правили, за да осигурят собственото си егоистично оцеляване."
Искам да видя как германецът ще командва французина и ще се подчинява на англичанина, каза проф. Христов, обяснявайки защо не може да има европейска армия. "Армията е йерархична структура", напомня той. Според него досега това е било възможно, защото е имало един хегемон - САЩ, но в момента "американците се договарят с руснаците, а тези люпят семки отстрани".
Мястото на България в тези процеси и на коя страна ще се окаже страната ни, проф. Иво Христов коментира така:
"Ние отдавна не сме субект на историята. На този етап сме под парижко-британския чехъл, префасониран като общоевропейска коалиция на желаещите, където и ние сме се закачили - "където всичките турци, там и гол Хасан". Българският псевдоелит е постколониален елит - продукт на геополитическата катастрофа, която се случи преди 30 - 35 години. В момента той няма гръбнак да избира, той е продукт на отрицателна историческа селекция. Там са безгръбначни и последното нещо, което се очаква от тях, е да имат собствно мнение. От друга страна се очаква ние да бъдем масовка. Но от трета, ако има нещо оптимистично в тази черна картина, е, че той е много страхлив. Той е наследник на елит, който е бит, защото ХХ век е нещастен за България. Ние загубихме всички възможни войни, които можехме да загубим, а когато един народ не е спечелил война, това се отразява изключително тежко на цялостното му ментално състояние, на мечтите му, на волята му, на самочувствието му. Тази страхливост ги кара (елита) да бъдат пасивни. Понякога е хубаво, че Господ ни пази от дейни невежи. Нашите са невежи, но не са дейни - страхливи са!"
Хърватия, Албания и Косово правят военен съюз, насочен срещу Сърбия, разбирайте - срещу Русия, смята той. Според него "този блок е с външни акушери".
"Винаги съм смятал, че най-голямата историческа глупост на Русия е нейната сърбофилия. Заради тази сърбофилия през Първата световна война Русия загуби империята си, а във Втората световна война изгуби един от най-големите си активи на Балканите - създаването на голяма Югославия извън съветската зона, като буферна зона. Но те (руските елити) изпуснаха Украйна, та какво остава за Сърбия."
"Наблюдаваме последните епизоди от сериала "НАТО", тъй като Америка се изнася ешелонирано към Далечния изток и Тихоокеанския басейн, където са големите залози на ХХI век. Америка няма силите, няма желанието и няма времето да се занимава с Европа. Тя не смята, че Европа е залогът за нейното национално бъдеще - Америка като национална държава, а не като щабквартира на транснационалния капитал, каквато беше доскоро. И този транснационален капитал е влязъл в окопна война с режима на Тръмп, с тайната надежда, че песента на Тръмп ще бъде изпята за тези четири години или дори по-рано и те ще се завърнат на бял кон. Те не дават битка на Тръмп във Вашингтон, дават му битка тук - в Европа. Но ако Америка излезе от НАТО или преразгледа своята позиция в НАТО, а ние знаем, че НАТО е пирамидална структура, чийто каркас се нарича Американски въоръжени сили. Без тях НАТО е просто купчина от етикети, нищо повече. Европа не може да създаде в близко бъдеще равностоен еквивалент на НАТО - тя няма този ресурс, тези възможности, тези технологии. Европа няма космически сили, няма ядрен, политически, организационен потенциал. И затова цялото това крещене "въздухът трепери, братя на оръжие, да дислоцираме доблестната френска армия по Днепър" са само приказки за наивници."
Според проф. Христов "Америка залага на осъществяването на технологичен скок, който да й гарантира стратегическо превъзходство над нейните конкуренти - най-вече в Китай и в по-малка степен - Русия."
Запитан за отношенията между Китай, Русия и Индия, проф. Христов бе категоричен, че не вярва в руско-китайския съюз. "В момента те са съдружници по неволя, но стратегическите им интереси не съвпадат."
Влизаме в епохата на реал политик, в която и Русия, и Китай, и Индия съблюдават своите национални интереси. Възможни са всякакви комбинации между тях, но всеки един от тези полюси ще пази ревниво своя национален интерес, смята анализаторът.