ОЧАКВА СЕ РЕШЕНИЕТО НА КС ЗА ЗАКОННОСТТА НА ИЗБОРИТЕ ЗА 51-ОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

Днес се очаква решението на Конституционния съд по законността на изборите за 51-ото Народно събрание.
С обявяването му ще стане ясно и дали ще настъпят промени в броя и състава на парламентарните групи.
Снощи в София, Пловдив, Варна, Бургас и Плевен се проведоха протести, предизвикани от скандала с преизчисляването на изборните резултати.
Демонстрациите бяха организирани от инициативата "Правосъдие за всеки".
В София протестът под наслов "Кой блокира Конституцията" започна от Съдебната палата:
"Да се освободят институциите от вредно влияние на олигарси…Крайно време е всяка институция да си знае мястото. Когато институциите не работят в синхрон в една държава нито икономиката, нито стандартът на живот ще върви на добре", заявиха участници в акцията.
По-късно протестиращите поеха на шествие до историческата сграда на Народното събрание. Заради провокация в края на протеста полицията задържа млад мъж, който запали фойерверки. При възпламеняването им няма пострадали.
Гражданската инициатива "Будители" е насрочила за 8 ч. днес протест пред сградата на парламента на площад "Независимост" с искане за оставки - на ЦИК и на правителството, и за разпускане на Народното събрание.