ЦИК НА РУМЪНИЯ ЗАБРАНИ НА ДЖОРДЖЕСКУ ДА УЧАСТВА В ПРЕЗИДЕНТСКИ ИЗБОРИ. МЪСК: ТОВА Е ЛУДОСТ

Румъния забрани на крайнодесния фаворит в президентските избори в страната да участва в изборите. Ход, който идва въпреки предупрежденията от САЩ да зачитат желанията на избирателите.
Централната избирателна комисия на страната заяви в неделя, че анулира кандидатурата на Калин Джорджеску, след като получи възражения, че той е нарушил законите срещу екстремизма.
Десет от 14-те членове на комисията гласуваха "против" кандидатурата му. Привържениците на Джорджеску се подготвят за протести. Това се превърна в окончателен удар за политика, свързван с Кремъл, който се подкрепя и от новата администрация на САЩ, въпреки че ден по-рано Конституционния съд на Румъния отхвърли всички жалби срещу кандидатурата му.
Повторните избори са насрочени за 8 и 22 май, след като първият тур през ноември беше анулиран от конституционния съд след обвинения за руска намеса в полза на Джорджеску.
Последните проучвания показват, че той е фаворит, като някои цитират повече от 40 процента подкрепа за него.
На новината реагира и Илон Мъск с пост в "Х", в който определи решението на ЦИК в Румъния като лудост.