БИЗНЕСЪТ ПО СВЕТА СЕ БОИ ОТ ХАКЕРИ И БЕДСТВИЯ, НАШИЯТ - ОТ ПАЗАРА
Какви са големите тревоги на бизнеса по света и у нас? На този въпрос отговаря новото проучване на групата Allianz - Risk Barometer 2025.
Оказва се, че българските фирми не са като останалите - за разлика от другите, които поставят на първо място като заплаха за дейността си кибератаките, нашите се боят от... конкуренцията.
За 38% от компаниите, участвали в глобалното проучване, най-големите тревоги са свързани с възможни киберинциденти - прекъсвания на ИТ мрежи и услуги, вкарване на зловреден софтуер с цел откуп, пробиви и изтичане на данни и т.н.
Всяка трета компания се притеснява от прекъсване на работата. На трето място фирмите по света поставят природните бедствия. В тази връзка все повече предриемачи възприемат промените в климата като заплаха и това е риск, който е бил на седмо място в предишното проучване, а вече е на пета позиция.
На четвърто място са бюрокрацията и държавната намеса - честите и антипазарни промени в закони и други регулации.
Как е у нас
На фона на тези данни българските фирми имат други "кахъри". Особено разпространени се оказват притесненията от "развитие на пазара" - тоест от засилена конкуренция, навлизане на нови играчи, сливания и придобивания, пазарни колебания и т.н. Което на практика означава, че значителна част от българския бизнес се самооценява като неконкурентоспособна. Това личи и в другия голям страх - от макроикономически проблеми (като инфлация или дефлация, парични политики, програми за строги икономии и др.).
За значителен процент от предприятията у нас опитите на държавата да регулира се възприемат като сериозна опасност. Киберзаплахите са чак на десето място сред рисковете в оценката на българските фирми.
Геополитика и войни
Въпреки продължаващата геополитическа и икономическа несигурност в Близкия изток, Украйна и Югоизточна Азия политическите рискове и насилието слизат с едно място до №9. Този фактор се очертава като по-сериозна заплаха според големите компании.
Опасенията от търговски войни и протекционизъм се увеличават, показва проучването. През последното десетилетие ограниченията за износ на критично важни суровини са се увеличили петкратно. Митата и протекционизмът са на първо място в списъка на новата администрация на САЩ, но от друга страна, съществува и риск от „регулаторен Див запад “, особено по отношение на изкуствения интелект и криптовалутите. „Ефектът от новите тарифи ще бъде почти същият като при (свръх)регулациите: скок на разходите за всички засегнати компании“, отбелязва Людовик Субран, главен икономист в Allianz.
Малки и големи
Има значителни различия в оценките между големите, средните и дребните компании, отбелязват авторите на "барометъра". По-малките са по-загрижени за местни и непосредствени рискове като прекомерна бюрокрация, недостиг на работна ръка, резки промени в цените. В същото време обаче глобалните заплахи, които досега бяха по-видими за едрите корпорации - като климатичните промени, политическите трусове и насилието, вече притесняват все повече и малкия бизнес. Впрочем тази тенденция личи и в резултатите от анкетата в България. За първи път в Топ 10 на заплахите за бизнеса у нас са класирани измененията в климата (на седмо място) и кибератаките (на 10-о).
Новият "Барометър на рисковете" е 14-ото поред годишно проучване на Allianz Commercial. То обхваща 106 държави и се основава на анкета сред 3778 експерти по управление на риска, включително изпълнителни директори, мениджъри на риска, брокери, застрахователни експерти.
Топ 10 на бизнес рисковете в България за 2025 г.
РИСК Дял Класиране през 2024 г. Тренд
1 Развитие на пазара (напр. засилена конкуренция, нови участници, сливания и придобивания, стагнация, колебания на пазара) 42% 2 (30%) ↑
2 Макроикономически рискове (напр. инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) 38% 1 (42%) ↓
3 Законови и регулаторни промени (напр. нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания и изисквания за устойчивост) 31% 6 (14%) ↑
4 Недостиг на квалифицирана работна ръка 27% 3 (26%) ↓
5 Енергийна криза (напр. недостиг/прекъсване на доставките, колебания в цените) 23% 3 (26%) ↓
5 Природни бедствия (напр. буря, наводнение, земетресение, горски пожар, екстремни метеорологични явления) 23% 8 (12%) ↑
7 Прекъсване на бизнес дейността (вкл. прекъсване на веригата на доставки) 19% 6 (14%) ↓
7 Изменение на климата (напр. физически, оперативни и финансови рискове в резултат на глобалното затопляне) 19% НОВО ↑
9 Политически рискове и насилие (напр. политическа нестабилност, война, тероризъм, държавен преврат, граждански вълнения, стачки, бунтове, грабежи) 15% НОВО ↑
10 Киберинциденти (напр. киберпрестъпления, прекъсвания на ИТ мрежи и услуги, зловреден софтуер с цел откуп, пробив и изтичане на данни, глоби и санкции) 12% НОВО ↑
Легенда:
↑ Рискът е по-висок отколкото през 2024 г.
↓ Рискът е по-нисък отколкото през 2024 г.
→ Без промяна от 2024 г.
https://www.segabg.com