GOOGLE ОТКАЗА НА ЕВРОКОМИСИЯТА ДА ВЪВЕДЕ ФАКТЧЕКЪРИ ВЪПРЕКИ НОВИЯ ЗАКОН НА ЕС
Google информира Еврокомисията, че няма да добавя проверки на факти от фактчекъри към резултатите от търсенето и видеоклиповете в YouTube или да ги използва за класиране или премахване на съдържание въпреки изискванията на нов закон на ЕС, според копие от писмото до Брюксел, получено от Axios.
В писмо, написано до Ренате Николай, заместник-генерален директор на отдела за съдържание и технологии в Европейската комисия, президентът по глобалните въпроси на Google Кент Уокър пише, че интегрирането на проверката на фактите, изисквано от новия Кодекс на практиката на Комисията за дезинформация , „не е подходящо или ефективно за нашите услуги“ и казва, че Google няма да се ангажира с това.
Кодексът ще изисква Google да показва резултатите от т.нар. проверка на фактите от фактчекъри заедно с резултатите от търсенето на Google и видеоклиповете в YouTube, т.е. в трърсачката да пише коя информация е вярна и коя не в зависимост от предпочитанията на фактчекърите. Това също ще принуди Google да вгради проверка на фактите в своите системи за класиране и алгоритми.
Уокър пише на Еврокомисията, че настоящият подход на Google към модерирането на съдържание работи и посочи като доказателство успешното модериране на съдържание по време на миналогодишния „безпрецедентен цикъл от глобални избори“.
Той посочва, че нова функция, добавена към YouTube през миналата година, която позволява на някои потребители да добавят контекстуални бележки към видеоклипове, „има значителен потенциал“. Тази програма е подобна на функцията за бележки на общността на X, както и на новата програма, обявена от Meta преди седмица.
Практическият кодекс на ЕС относно дезинформацията, въведен през 2022 г., включва няколко доброволни ангажимента, които се очаква да изпълнят технологичните фирми и частните компании, включително организациите за проверка на фактите.
Кодексът, първоначално създаден през 2018 г., предхожда новия закон на ЕС за модериране на съдържание, Законът за цифровите услуги (DSA), който влезе в сила през 2022 г.
Комисията проведе частни дискусии през последната година с технологични компании, призовавайки ги да превърнат доброволните мерки в официален кодекс на поведение съгласно DSA.
Уокър каза в писмото си в четвъртък, че Google вече е казал на Комисията, че не планира да се съобрази.
Google ще „се оттегли от всички ангажименти за проверка на фактите в Кодекса, преди той да се превърне в Кодекс за поведение на DSA“, пише той.
Google ще продължи да инвестира в подобрения на настоящите си практики за модериране на съдържание, които се фокусират върху предоставянето на повече информация на хората за техните резултати от търсене.
Новината идва на фона на глобално преоценка за ролята, която технологичните платформи трябва да играят при проверката на фактите и контрола над свободата на словото, след като Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ.
Meta вече обяви, че прекратява програмата за проверка на фактите от фактчекъри и ще намали контрола на публикациите във Facebook, Instagram и Threads.
Илон Мъск значително намали усилията за модериране на съдържание в X, откакто пое платформата през 2022 г.