SABAH: КОШМАРЪТ НА САЩ - СЕВЕРНИЯТ ПЪТ НА КОПРИНАТА, ПАЗЕН ОТ ОБЕДИНЕНИТЕ СИЛИ НА КИТАЙ И РУСИЯ
Докато западните медии обвиняват Тръмп, че е луд, задето иска да купи или да нахлуе в Гренландия, Китай, с помощта на Русия, тихомълком завършва създаването на нов морски Път на коприната в Арктика.
За Тръмп няма да е лесно да реализира идеята за обкръжаване на Китай, пише Берджан Тутар в турския в. Sabah. За да направи това, той трябва да преодолее препятствието под формата на Русия. Атаките му срещу Канада, Гренландия и Панамския канал са просто отчаян опит да се подкопае проектът на Русия и Китай за развитие на Северния морски път. Рейсовете вече са в ход.
След шест дни Доналд Тръмп ще положи клетва и официално ще встъпи в длъжност като президент на Съединените щати, докато засега пожарите в Лос Анджелис изглежда са оставили на заден план плановете му да анексира Канада, да нахлуе в Гренландия и да завземе Панамския канал, изразен като част от стратегията за обсаждане на Китай. Ще успеят ли САЩ на фона на вътрешните сътресения да схванат конюнктурата, която ще им позволи да реализират тези нови стъпки във външната политика? Това е много трудно да се направи. В крайна сметка обкръжаването на Китай няма да е толкова лесно, колкото изглежда. САЩ все още не са успели да убедят напълно дори своите съюзници в Европа и Азиатско-тихоокеанския регион по този въпрос.
Освен това САЩ също трябва да преодолеят препятствието, наречено Русия. Факт е, че "Леденият път на коприната", известен още като "Северния морски път", лишава Съединените щати от такъв коз като "блокада" в Малакския проток в сценария на война с Китай.
Китай и Русия се опитват да изградят нови маршрути за търговия и транспорт на природен газ, в които САЩ няма да могат да се намесват. Тъй като традиционните маршрути са напълно уязвими за такава намеса.
Следователно, вместо "южния маршрут", контролиран от Съединените щати, който започва в Атлантическия океан и достига до Тихия океан през Гибралтар, Средиземно море, Суецкия канал, Аденския залив, протока Баб ел Мандеб, Музирис на Индийския океан, Бенгалския залив, Малакския проток, Южнокитайско море, Тайванския пролив, Пекин, благодарение на проекта "Един пояс, един път", прехвърля маршрута от Тихия океан - Атлантика в тези региони, където Съединените щати не могат да нахлуят.
***
В този контекст новите маршрути между Китай и Европа минават главно през Централна Азия, Каспийско море, Иран, Русия и Турция. Този пояс, който може да се нарече сухопътният "Път на коприната", се състои от три коридора: северен, централен и южен. САЩ подкопаха северния коридор чрез украинския конфликт. Но тази криза беше преодоляна чрез пренасочване на маршрута от Украйна към Беларус.
Но маршрутът, който наистина плаши Съединените щати, не е Сухопътният път на коприната, а Леденият път на коприната. През втората половина на 2023 г. китайската компания NewNew Shipping Line, която създаде съвместно предприятие с Русия, направи седем плавания с контейнерни кораби между Азия и Европа през Северния ледовит океан. Миналия юли беше открит нов арктически маршрут, свързващ Шанхай със Санкт Петербург.
Докато западните медии обвиняват Тръмп, че е луд, заявявайки, че възнамерява да купи или нахлуе в Гренландия, Китай, с помощта на Русия, тихомълком завършва създаването на нов морски път на коприната в Арктическия регион.
***
Тръмп каза още през 2019 г., че собствеността и контролът върху Гренландия са абсолютно необходими за Съединените щати по стратегически причини. По това време военният конфликт между Украйна и Русия все още не е започнал, а отношенията между Китай и Европейския съюз са относително стабилни.
След като през януари 2018 г. Пекин разкри стратегията на Китай за Арктика, обявявайки план за "законно и рационално използване на ресурсите на Арктика", в Съединените щати започна паника.
Арктическата политика на Китай се състои от следните четири основни елемента:
1) развитие на транспортни маршрути;
2) проучване и експлоатация на нефт, газ, минерали и други неживи ресурси;
3) опазване и използване на рибата и другите живи ресурси;
4) развитие на туристическите ресурси.
Най-важната теза на тази нова стратегия, която разтревожи САЩ, беше следната: Китай е субарктическа държава, една от континенталните държави, разположени най-близо до Арктическия кръг. Накратко, докато Съединените щати хабяха енергията си в Близкия изток за идеологическите войни на Израел, Китай и Русия предприеха решаващи стъпки по Северния морски път, решавайки проблема с Малакския пролив.
Оттук нататък за Тръмп ще бъде много трудно да подкопае руско-китайския проект "Леден път на коприната" с атаките си срещу Канада, Гренландия и Панамския канал. Рейсовете вече са в ход. В това отношение усилията на Тръмп не са нищо повече от отчаян безполезен опит.
Превод и редакция: Епицентър.БГ