АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

ЗАПАДНИ МЕДИИ: ИМА МНОГО НЕЩА, КОИТО БИХА МОГЛИ ДА СЕ ОБЪРКАТ ПРИ СДЕЛКАТА МЕЖДУ ИЗРАЕЛ И "ХАМАС"

Палестинци празнуват обявяването на споразумението между Израел и "Хамас" Снимка: БТА
16.01.2025 / 11:31

Израел и "Хамас" се споразумяха снощи за прекратяване на огъня, с което да сложат край на 15-месечната война, като първите заложници се очаква да бъдат освободени в неделя. Тази тема коментират днес западните издания, пише БТА.

Условията на споразумението, за което Израел и "Хамас" се споразумяха след една година безплодни преговори, не се различават съществено от условията, които двете страни имаха и преди осем месеца - това, което се промени, е всичко останало, пише американският вестник "Уолстрийт джърнъл".

"Натискът от страна на САЩ, идващ от президента Тръмп, според мен беше огромен мотиватор, особено за израелския премиер Нетаняху", каза пред изданието Санам Вакил, директор на програмата за Близкия изток и Северна Африка в "Чатъм хаус", мозъчен тръст в Лондон.

Според "Уолстрийт джърнъл" истинското изпитание ще дойде след първите 16 дни, когато страните ще започнат да обсъждат дали да удължат паузата в постоянно спиране на бойните действия съгласно втория и третия етап на сделката.

Вестник "Ню Йорк таймс" пише, че радостта и облекчението, които семействата на заложниците са изразили при обявяването на споразумението, са съчетани с чувство на тревога, че много от тях може да останат в Газа. Според изданието има опасения, че споразумението може да се провали по всяко време и че "Хамас" и Израел може да не успеят да преговарят успешно за останалите етапи, което ще остави в Газа някои групи заложници, особено по-младите мъже.

За Тръмп споразумението реши един от най-наболелите международни конфликти, който съпътстваше началото на втория му мандат, и даде на избрания президент, който като строителен предприемач в Ню Йорк беше известен като "човек на сделките", нещо, което може да си припише като ранна победа - дори и това да става преди встъпването му в длъжност, пише "Ню Йорк таймс".

Все още има много неща, които биха могли да се объркат по време на изпълнението на сделката, и израелски представители подчертават, че засега това е временна пауза, съобщава друг американски вестник - "Вашингтон пост".

Най-тежките въпроси, включително кой ще управлява и охранява ивицата Газа, остават нерешени, пише изданието и обръща внимание на съвместната работа на Джо Байдън и Доналд Тръмп.

Според вестника тяхното сътрудничество представлява изключително необичаен момент в поляризирания свят на американската политика. Това обаче не попречи нито на Тръмп, нито на Байдън да изтъкнат заслугите си, подчертава изданието. "Вашингтон пост" отбелязва, че моментът на сключване на споразумението също е интересен - по-малко от седмица преди предаването на президентската власт в САЩ.

Вестникът прави историческа препратка към освобождаването на американските заложници в Иран през 1981 г., които са държани в Техеран в продължение на 444 дни и чиято съдба съпровождаше неуспешната предизборна кампания на президента демократ Джими Картър. Заложниците са освободени на 20 януари 1981 г., точно когато републиканецът Роналд Рейгън встъпи в длъжност.

 

Британският вестник "Телеграф" също обръща внимание на сътрудничеството между Байдън и Тръмп, но смята, че спортсменството им е било краткотрайно, тъй като Тръмп заяви, че мирът е постигнат в резултат на неговата "историческа" изборна победа.

Обявеното в Доха прекратяване на огъня в Газа и размяната на заложници трябва да бъде отпразнувано, но не очаквайте то да донесе незабавно облекчение, пише още изданието. Според него сделката е сложна и крехка, пълна с подводни камъни и минни полета, които все още предстои да бъдат преодолени.

Дори и да протече гладко, което е трудно да повярваме, ще минат поне четири месеца и половина, преди сделката да бъде завършена и да започнат реалните процеси на възстановяване и помирение, смята "Телеграф". Докато за някои семейства споразумението ще донесе радост, за други процесът ще попари и последните надежди, тъй като близките им ще бъдат върнати в тежко здравословно състояние или в чували с трупове.

Жертвите от войната са толкова много, страданията - толкова тежки, а бъдещето на Газа - толкова несигурно, че малцина могат да твърдят със сигурност, че всичко това си е заслужавало или че е било от полза за сигурността на Израел в дългосрочен план, обяснява друг британски вестник - "Гардиън", според който проблемите с репутацията на Израел може да продължат десетилетия.

Изданието смята, че завръщането на Тръмп в Белия дом може да е помогнало за прекратяването на огъня, но не и за постигане на траен мир.

 
 

Copyright © 2008-2025 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев