ХРИСТО ПАНЧУГОВ: ИМА МНОГО ФАКТОРИ, КОИТО БИХА КРЕПИЛИ ТОВА УПРАВЛЕНИЕ
Предстоят сложни политически решения. А в това споразумение има доста обтекаеми формулировки, особено тази, която е свързана с подкрепата за териториалната цялост и суверенитета на Украйна, коментира политологът.
"Изглежда, че ситуацията е уговорена и подкрепата е дадена. Дали това е безусловно - предстои да разберем".
Това коментира пред БНР политологът Христо Панчугов във връзка с днешното гласуване на кабинета "Желязков".
"Днес правителство ще бъде гласувано. Ще видим мнозинство, което ще застане зад състава на един бъдещ кабинет", допуска той и изтъкна необходимостта от редовен кабинет.
"Крилото на Ахмед Доган в ДПС има необходимост като че ли да бъде сложен край на влиянието, което виждаме от страна на лидера на другата фракция в партията. Подозирам, че част от условията, които са били свързани с даването на тази подкрепа, са именно в тази посока - решаване на вътрешната битка и казуса в самото ДПС или поне ненамесата на държавни институции в тази битка", изказа мнението си Панчугов в интервю за предаването "Преди всички".
"Въпреки че правителството изглежда изключително странно и въпреки факта, че аз имам своите обективни съмнения за отстъпките, които са правени, както и за шантажа, който вероятно ще тече в определени моменти вътре в самата управленска коалиция, това не означава, че правителството ще се окаже нестабилно. Имаме вече доста дълго продължила политическа криза, в която редовните кабинети намират механизъм, през който да устоят на сътресенията. Твърде дълго време организационният, мобилизационен и финансов ресурс на партиите бива изчерпван в рамките на изборите. Има много фактори, които биха крепили това управление. Това не означава нито, че ще е стабилно, нито, че ще е нестабилно. Няма причина да смятаме, че това има някакъв ясен времеви хоризонт".
Политологът смята, че вероятно ще има назначения на ключови позиции, особено във втория ешалон на държавната администрация, както и в някои регулатори, на хора, които са свързани с ДПС-Доган.
"Самият факт, че една политическа формация не участва пряко в управлението не означава, че няма да ѝ бъдат предоставени точно такъв тип стимули - нейни хора на ключови позиции. Това може да бъде използвано като силен коз във вътрешнопартийната битка от една страна. От друга страна предстоят сложни политически решения. А в това споразумение има доста обтекаеми формулировки, особено тази, която е свързана с подкрепата за териториалната цялост и суверенитета на Украйна, както и продължаването на усилията за мира", коментира той и не изключи в този смисъл вече да са направени необходимите отстъпки, които да променят отношението на България към военната помощ за Украйна.
"Дали компромисът вече не е направен в името на участието на ИТН и БСП в тази управленска коалиция?".
Втората важна тема е бюджетът, добави Христо Панчугов и изказа мнение, че е интересно тази дискусия в каква посока ще поеме.
Според него най-малкият проблем с предстоящото управление ще бъде ролята на ДПС-Доган. По думите му участниците в коалицията вероятно вече са постигнали доста сериозни политически отстъпки. Никой от участниците няма интерес от нови предсрочни парламентарни избори, категоричен бе Панчугов:
"Ако няма някаква сериозна политическа криза в българското общество, някаква социална ситуация, която да налага по-голямо недоволство, може би и самото общество няма да има силите да се противопоставя на подобен тип политическа сглобка. Има доста обстоятелства, които да направят една доста странна коалиция да е нелогично стабилна".