НС РЕШИ ОКОНЧАТЕЛНО: ВСС С ИЗТЕКЪЛ МАНДАТ НЕ МОЖЕ ДА ИЗБИРА ГЛАВЕН ПРОКУРОР
Парламентът реши окончателно, че членове на ВСС с изтекъл мандат не могат да гласуват за назначаване и освобождаване на главен прокурор и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд.
Вчера в Комисията по конституционни и правни въпроси този текст беше отхвърлен с гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало" и БСП-ОЛ. Днес в пленарна зала настъпи обрат и против предложението се обявиха единствено 29-те народни представители от ДПС-НН. Всички други 208 бяха "за". Един от вносителите на предложението - Петър Петров от "Възраждане", заяви:
"Безспорно е, че заложените промени в общия законопроект на Закона за съдебната власт целят не само да прекратят процедурата по избор на главен прокурор, за която имаме само един кандидат в лицето на господин Сарафов, но и да обезпечат възможността единствено членове с неизтекъл мандат, които са в ВСС, да могат да гласуват и да провеждат такива процедури".
Веднага след това вече с пълно единодушие от 238 гласа "за" всички депутати, включително и от ДПС-НН гласуваха този текст да влезе като част от параграф 3 във финалната редакция. Това на практика означава, че този състав на ВСС не може да започне нова процедура за избор на главен прокурор и на председатели на ВКС и ВАС.
Започналата вече процедура по избора на Борислав Сарафов, насрочена за утре, обаче още не е спряна. Това ще стане само ако в преходните и заключителни разпоредби на закона бъде гласуван текстът, според който започналите процедури, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародването на закона, се прекратяват. Така дори утре ВСС да избере Сарафов, ако президентът не издаде указ преди обнародването на закона в Държавен вестник, това няма да е легитимен избор и той ще продължи да изпълнява временно функциите.
Предстои днес депутатите да решат и дали да приемат предложението в срок до 6 месеца от влизане в сила на закона да стартират процедурите по избор на членове на ВСС от парламентарната квота. Междувременно по искане на парламентарната група на ГЕРБ-СДС беше дадена почивка до 13:00 във връзка с връчване на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
Депутатите решиха да разгледат на днешното заседание и законопроекта за събиране на приходи и извършване на разходи за 2025 г. до приемане на държавния бюджет. Вчера бюджетната комисия на практика отхвърли запазването на нулевото ДДС върху хляба и брашното и 9-процентния налог за ресторантьорите. Текстовете бяха предложени между първо и второ четене от групата на "ДПС - Ново начало". Не бяха допуснати и редица предложения на "Продължаваме промяната - Демократична България", сред които и възстановяването на вноска върху вноса и транзита на руски газ. Приети обаче бяха компенсациите за бизнеса заради високите цени на тока.