ПРАВНАТА КОМИСИЯ СПРЯ ИЗБОРА НА ГЛАВЕН ПРОКУРОР
Правната комисия даде възможност на парламента да бъде спрян изборът на главен прокурор, като с мнозинство прие промени в закона за съдебната власт. Депутатите намериха решението през преходните и заключителни разпоредби.
"Започналите процедури по чл. 173, ал. 1, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват", се посочва в приетия параграф на второ четене.
В същото време всички предложения, гласувани в пленарната зала на първо четене, които целяха да осуетят избора на Борислав Сарафов, бяха отхвърлени. Сред тях бяха и тези, които имаха за предмет забраната на Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира тримата големи в съдебната власт - главен прокурор и председатели на ВАС и ВКС.
Също така народните представители гласуваха, че в срок от шест месеца от влизането в сила на този закон Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет. И това решение беше заложено в преходните разпоредби на закона.
Промените в закона влизат в сила веднага след приемането му, а това може да стане още в сряда, ако докладът влезе в пленарната зала.
От окончателните промени, които гласува правната комисия, а след това и пленарната зала, зависи дали и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов може да стане титуляр на поста още в четвъртък, 16 януари. Той е единствен кандидат, а мандатът на ВСС изтече преди повече от две години.
Според служебния правосъден министър Мария Павлова, ако преди 16 януари депутатите приемат и на второ четене промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), свързани с избора на главен прокурор, ВСС би трябвало да спре процедурата за нов обвинител номер едно, в която е единствен кандидат е изпълняващият функциите Борислав Сарафов.
Малко преди 14:00 часа правната комисия прие обобщения законопроект, което означава, че при изготвен доклад, той може да влезе още утре в пленарната зала за второ гласуване.
"Не искам и се надявам да не съм на мястото на Борислав Сарафов", заяви служебният министър на правосъдието Мария Павлова пред медиите в парламента, попитана какво би направила, ако бе на мястото на сегашния и.ф. главен прокурор.
Според Павлова трябва да се изчака, за да се види утре какво ще бъде гласувано окончателно в пленарна зала по промените в Закона за съдебната власт и кога новите текстове ще влязат в сила.
"Има много хипотези, ако бъдат приети част от предвидените в закона промени, процедурата може да тръгне по съвсем различен начин. Това е от правомощията на Висшия съдебен съвет", коментира Павлова, цитирана от БТА.
"Но ако някои от тези текстове минат, то ВСС трябва да спре избора", смята Павлова.
Тя уточни, че не е получавала предложение да бъде министър на правосъдието в обсъждания в момента проект за кабинет.