КИРИЛ ПЕТКОВ ИЗЛЕЗЕ ОТ ПРОКУРАТУРАТА С ДВЕ ОБВИНЕНИЯ - ЗА ДЛЪЖНОСТНО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ
„Обвиняем съм вече. По два члена ми повдигнаха обвинение“, каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, но излизане от прокуратурата.
"Моят разпит мина прекалено бързо, защото моето изречение беше само едно, а именно, че не съм направил нищо незаконно".
Петков посочи, че мярката на неотклонение е подписка и има три дни, с които да се запознае с подробностите по обвиненията.
Той обясни, че се чувствал окрилен от факта, че толкова хора са дошли да го подкрепят, абсолютно неорганизирано.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков се яви в прокуратурата, за да получи обвинението си по делото за ареста на Бойко Борисов, Севдалина Арнаудова и Владислав Горанов. Преди месец Борислав Сарафов, поиска имунитета на Петков, заради превишаване на правомощията му в качеството му на министър-председател.
Кирил Петков се яви в прокуратурата аплодиран от своите съпартийци и симпатизанти, които се събраха час по-рано пред сградата на бившия Специализиран съд на "Черковна". Някои от тях бяха дошли с транспаранти, а на тротоара бяха изкарани колони с микрофон. Тук дойдоха водещи политически фигури от ПП-ДБ, както и съпругата на Кирил Петков.
Петков заяви, че подкрепата е към всички хора претърпели вреди заради липсата на правосъдие в България. Той заяви, че не е извършил никакво престъпление и законът не е бил нарушен. Петков заяви, че се е отказал от имунитета си, за да покаже, че не се подава на натиск. На въпрос оказвал ли е натиск върху разследващи полицаи заяви, че по време на неговото управление хората са били свободни. Кирил Петков заяви още , че според него Борислав Сарафов не трябва да бъде избиран за главен прокурор.
"Това ,което аз ще вляза и ще кажа, че не съм извършил никакво престъпление, ще им кажа, че това е политическа атака и се радвам, че точно преди да дойдем тук гласувахме Закона за съдебната власт да се разглежда след три дни... Сарафов е един от инструментите на машината, но тя не спира с него, Пеевски в момента ръководи тази акция, Ангел Кънев не е случаен прокурор.... тази машина трябва да се разгради и съм много радостен, защото не виждам страх в никой от тези хора зад мен", заяви Кирил Петков от ПП.
"Посланието го отправят хората към прокуратурата - че трябва да има справедливост в страната и прокуратурата трябва да си свърши работата не под политически натиск, не срещу политически ангажирани дела, а наистина да се разследва всичко", заяви Асен Василев от ПП.
"Посланието е, че прокуратурата не може да продължава да си прави каквото си иска в абсолютно погазване на закона и че ние няма да мълчим и да стоим пасивно отстрани", каза Лена Бориславова от ПП.
Според прокуратурата обаче преди три години Петков е превишил правомощията си с ареста на Борисов, Горанов и Арнаудова. А претърсванията тогава са били направени без разрешението на съда.
На 9 декември м.г. изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на народния представител Кирил Петков. Искането е по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП) във връзка с водено разследване. Тогава бе съобщено, че наблюдаващият прокурор от СГП е оценил събраните до момента доказателства като достатъчни за привличането към наказателна отговорност и предявяване на обвинение спрямо Петков за това, че на 17 март 2022 г., като премиер, е превишил властта си.
На посочената от прокуратурата дата - 17 март 2022 г., бе задържан лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. От МВР тогава съобщиха, че се извършват претърсвания и изземвания на много адреси. Задържани бяха и Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова.