РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО Е, ХРИСТИЯНИТЕ ПРАЗНУВАТ
С тържествени богослужения православната църква празнува Рождество Христово.
Според християнското учение - Божият син Исус Христос се е въплътил от Светия Дух и се е родил от Дева Мария заради спасението на човечеството.
Рождението му е станало преди повече от 2000 години в пещера до малкия град Витлеем.
Рождението на Спасителя на света, едно от най-радостните събития за човечеството, разкрива своя свещен образ в словата на празничния химн, който ще огласи тържествените богослужения в храмовете.
"Днес Дева ражда Свръхестествения и земята поднася пещера на Непристъпния, ангелите с пастирите славословят, а мъдреците със звездата пътешестват, защото заради нас се роди Младенец - Предвечният Бог".
"За мен това е празник на Истината, на Любовта и на Живота, защото сам Господ слиза на земята, за да се пожертва за нас и по този начин да ни даде път към вечността".
Празничните богослужения за Рождество Христово започнаха още снощи, когато църквата отслужи празнично бдение.
Стотици миряни се събраха в катедралата "Свети Александър Невски", където патриарх Даниил отслужи първото си тържествено богослужение:
Днешните евангелски четива в храмовете също разказват за раждането на Исус Христос.
На днешния светъл празник имен ден имат Христо, Христина, Радослав, Радостин, Божидар, Емил, Емануил.Началото на този празник се отнася към времената на ранното християнство. В Апостолските постановления са казва: „Пазете, братя, празничните дни и, първо, денят на Рождество Христово, което да се празнува от вас в 25-я ден на десетия месец.” /desembri/. Там също е казано: „Денят на Рождество Христово да се празнува, в него е дадена на хората ненадейната благодат с раждането на Божието Слово от Мария Дева за спасението на света.”
В трети век за празника на Рождество Христово споменава св. Еполит.
По време на гоненията на християните при Диоклетиан, в началото на четвърти век, през 303г., 20 000 никомидийски християни били изгорени в храм на самия празник Рождество Христово.
От времето, когато Църквата получава свобода и става господстваща религия в Римската империя, откриваме множество сведения за честването на този празник. За това свидетелстват множеството поучения на отците на Църкавата от четвърти век – св. Ефрем Сирин, св. Василий Велики, Григорий Богослов, Григорий Ниски, св. Амвросий, Йоан Златоуст и много други отци.
С тържествени богослужения православната църква празнува Рождество Христово. Това е един от най-големите църковни празници, на който се чества рождението на Божия син Исус Христос.То е описано в евангелията на Лука и Матей- библейски книги от Новия завет.
Според народните традиции днес не се работи, всички ходят на църква за тържествената празнична служба. Прави се традиционно общоселско хоро.
В народния календар Рождество Христово започва в полунощ с обичая коледуване - мъже обикалят домовете, пеят специални песни с пожелания за здраве, щастие и богата реколта, а стопаните ги даряват.