ТЕОДОР СЛАВЕВ: В АБСОЛЮТЕН ИНСТИТУЦИОНАЛЕН БЛОКАЖ СМЕ
17 институции, над 90 души с изтекли мандати - това означава, че ние много се отдалечаваме от класическите разбирания за демокрация, в които мандатността е основна.
Това заяви пред БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи, който изпрати специално предложение до депутатите и председателя на Комисията за правилника на НС. По думите му обаче предложенията им не са били чути:
"Вече е като дежа вю. Исканията ни за завишаване на стандарта за провеждане на процедури са от над 10 години. Дебатите, които се водят в комисията, въобще вече не са креативни. Отново беше спрягана дългата ръка на Сорос, опити едва ли не на неправителствени организации да кадруват, въпреки че не са се явявали на избори, и други нелепости. Истината е, че това, за което ние се борим, е да има повече публичност и прозрачност на тези процедури и да не се позволяват повече зависимости, мрежи за влияния и овладени регулатори, което всички ние гледаме, че се случва през скандали, дори убийства през последните години. Нашето предложение е да се вземат едни стандарти от други държави и да се приложат тук, така че тези процедури да доведат до по-ефективен резултат. Не стана".
Нашите предложения през годините са били предлагани обикновено от опозицията, когато имаше класическо разделение на управляващи и опозиция, припомни Славев в интервю за предаването "Преди всички". И допълни: "Сега те биват изслушвани и дебатирани, но не се стигна до промяна и завишаване на стандарта".
Той отбеляза, че партиите и техните представители "продължават да ни занимават с битовите си въпроси". А ние сме вече на прага на институционална криза:
"Ние сме в абсолютен институционален блокаж. Той може да се разреши само чрез редовно правителство, защото ако такова няма, часовникът започва обратно броене заради вота на НС. Тук единствената надежда е заявката на новата председателка на НС, която каза, че започва разговори с парламентарните групи за график за тези процедури".
По думите му много неща висят в забавяне. Според него обаче най-притеснително е при Закона за държавния бюджет.
За него реформа в Митниците и НАП през преходни и заключителни разпоредби на бюджета за догодина, е скандално:
"Случва се на тъмно през задната врата на закона, както е обичайно и неправилно. Вече даже и обществени обсъждания, структурирани форми на дебати с бизнес и синдикати изчезват, все повече губят смисъл парламентарният процес е хаотичен заради политическата криза, произвежда се законодателен брак, а процедури въобще не могат да тръгнат".
Колкото и сложни процедури да измислим, те само могат да са в помощ на човек, който наистина има нагласа да избира професионалисти с утвърден авторитет, категоричен бе Теодор Славев.
Той коментира и политическата заявка за санитарен кордон около Делян Пеевски. По думите му ДПС винаги са имали скрити кандидати през други партии.
Славев подчерта, че са поискали ВСС да спре процедурите за избор на главен прокурор и на председател на ВАС, защото в момента има висящо дело в Конституционния съд.
"Ако те продължават, а КС каже, че не може - какво се случва. Това ще бъде неконституционосъобразно и незаконно решение евентуално - има такъв риск. За да го избегнат, трябва да ги спрат в момента".