ПРОФ. ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: В ДЪРЖАВАТА Е ПОГРОМ! ДОМОВАТА КНИГА Е ОГРОМНА БЪЛГАРСКА ГЛУПОСТ!
Домовата книга е една огромна българска глупост. Казвам го отговорно. Не може по този начин да се ограничават правомощията на президента, само и само защото той напоследък непрекъснато назначавал служебни кабинети.
Това казва проф. Огнян Герджиков в интервю за "Труд". Той смята, че сме рекордьори по промени в законодателството, които не правят нормативните ни актове по-добри.
Все по-трудно става избирането на председател на Народното събрание, защото все повече партийните интереси доминират над държавните интереси. Това е характерно за последните години. И преди имаше известен уклон към превес на партийните над държавните интереси, но напоследък това предпочитание е доминиращо. Опитват се да запазят имиджа на партията, да не направят крачка встрани, а, недай Боже, и назад и оттам идва тази невъзможност да се постигнат положителни резултати.
Съществува традиция партията, спечелила най-много гласове, да излъчва председател. Безусловно. Това е една наложила се практика, която е изключително разумна и тя даваше резултат. Благодарение на нея допреди няколко години нямаше никакъв проблем да се излъчи председател на парламент. Той се посочваше от партията, получила най-много гласове. Преди години председателите на НС се избираха с почти пълно единодушие, с малки изключения. Сега нещата се обърнаха с краката нагоре.
Този труден избор е свързан с промените в Конституцията, където председателят на НС е под номер едно в „домовата книга“, от която президентът посочва служебен премиер. Да, категорично има влияние. Тази така наречена домова книга е една огромна българска глупост. Казвам го отговорно. Не може по този начин да се ограничават правомощията на президента, само и само защото, видите ли, той напоследък непрекъснато назначавал служебни кабинети.
Първо, българският президент няма кой знае колко много правомощия в сравнение с много други президенти. И второ, никой не ви връзва ръцете да не можете да си изберете редовно правителство, та да се стига до служебно. Служебните правителства трябва да бъдат изключение – един път на 20 години. А ние през последните години само със служебни правителства караме.
Случва се така заради липсата на истинско разбиране на нещата. Не може така самодейно да се правят промени в Конституция. Това, което прави нашият законодател, е пълен погром. Ние сме шампиони в света по промени на закони – включително и Конституцията. Не сме нормална държава в това отношение. Няма такава друга държава в света, повярвайте ми.
Има някаква надежда още, макар и неголяма, че ще се състави редовен кабинет. Дано успеят да съставят кабинет, тъй като наистина безвремието вече става твърде дълго.
Политически или експертен трябва да бъде кабинетът - това са изкуствени постановки. Който е на пост на съответната позиция, той си носи отговорността – дали е от състава на определена партия, или не е, това не може и не бива да бъде решаващо. Вярно е и е нормално партията с най-голяма подкрепа от хората да има определяща роля и функции в държавата. Но трябва експертността да води. Защото партийността когато води, се стига до лоши резултати.
Очаквам Конституционният съд да върне правомощията на президента. При миналото обсъждане в КС гласовете бяха 6 на 6. Не смятам, че институцията служебен кабинет трябва да бъде премахната. Тя може да бъде много полезна, стига да не се злоупотребява с нея. Служебният кабинет трябва да бъде прецедент, а не както напоследък се случва, всеки следващ кабинет да е служебен.