АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

ПРОМЯНА В ПРОЕКТА НА БЮДЖЕТ 2025: НЯМА ДА ИМА ВЪВЕЖДАНЕ НА ДАНЪК ПОДЗЕМНИ БОГАТСТВА

Людмила Петкова
13.12.2024 / 11:35

В Бюджет 2025 ще има промяна по отношение на подземните богатства, заяви финансовият министър Людмила Петкова.

"Знаете, че в сряда имаше стачки, проведохме разговори с представители на бизнеса и синдикатите, за да бъде намерено най-доброто решение, за да постъпят планираните приходи в бюджета и съответно да не затруднява бизнеса. Предвид, че една част от данъка засягаше и мините в Ришкия басейн. Днес МС ще предостави проекта на бюджет на НС до края на деня с промяната на еднократната такса, която заменя данъка върху подземните богатства и това, което е включено в законопроекта е министърът на енергетиката да предложи промяна в наредбата, с която да бъдат актуализирани концесионните възнаграждения. Тя обясни, че част от договорите са сключени преди 30 години и е трудно държавата да промени възнаграждението без съгласието на другата страна.

Еднократната такса няма да компенсира целия размер на данъка, обясни Петкова. "Предвид приемането на страната в Шенген е направена повторно оценка на приходите. Намерен е компесационен механизъм", каза още тя.

Петкова определи бюджета като "най-важния въпрос" за страната за 2025 г. Тя посочи, че за първи път служебно правителство поема отговорност да изготвя и внесе в НС проект на бюджет.

"За 2025 година е предвиден по-голям размер на дълга, който да покрие дефицита за текущата година, има и рефинансиране на стар дълг, предвидени са средства за увеличаване капитала на българската банка за развитие с цел подпомагане малките и средни предприятия", каза тя.

По думите й в бюджета за догодина има средства и за нови проекти на общините. "Пари за общините по програмата в бюджета има. По искане на МРРБ на общините се предоставиха миналата седмица още 100 млн. лева за тази програма", каза Петкова. Тя заяви, че в бюджета за догодина има пари за недовършените проекти и нужните плащания по тях. Петкова каза още, че за общините са предвидени още 167 млн. по централен бюджет, свързани с 4 проекта за детската болница в Бургас и други, както и 1 млрд. и 300 млн. лева за капиталови инвестиции. Тя обясни, че декември тази година няма да бъдат изхарчени 10 милиарда, всички средства в бюджета са разпределени в бюджетите на общините. Към октомври дефицитът е бил в размер на 2% от БВП, а към ноември е 1,9 - няма нарастване на разходите и не се предвижда, каза още тя.

Петкова каза, че за 2025 е планирано спешно преструктуриране на плащанията и подаване на искане за 2 плащания, за да могат да бъдат осигурени средствата за финансиране на проектите за възстановяване на плана за устойчивост и по които трябва да бъдат предоставени както авансови, така и междинни плащания.

"Бюджетът бе гласуван с 3% дефицит, но една значителна част от разходите, които трябваше да бъдат предоставени, не бяха планирани в бюджета. Служебното правителство полага всякакви усилия, за да постигне 3% дефицит на начислена основа, за да бъдат спазени изискванията", каза още тя.

Тя допълни, че ако има резерв в приходите на бюджета за 2024 година над тези от 3% дефицит от БВП, той ще бъде заделен, за да подпомогне бюджета за 2025 година.

Тя припомни, че България не изпълнява всички критерии за изпълняване към еврозоната.

Финансовият министър обясни още, че според Закона за публичните финанси проектът за бюджета трябва да бъде внесен до 31 октомври всяка година, предвид изборите е взето решение на МС проектът да бъде внесен, след като бъде свикано НС.

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев