ЕВРОПА СПИРА ДА ПРИЕМА МИГРАНТИ ОТ СИРИЯ
Великобритания, Норвегия и 7 страни от ЕС - Германия, Австрия, Гърция, Дания, Финландия, Франция и Швеция, спряха да разглеждат молби на сирийски бежанци след падането на режима на Башар Асад. Решение за това е взето във Франция, но то ще бъде обявено по-късно.
Първо Федералната служба за миграцията и бежанците на Германия замрази приемането на молби за убежище от сирийци, след това една след друга останалите страни направиха същото.
"Ситуацията в Сирия е неясна и е много трудно да се предвиди как ще се развият политическите събития там“, съобщи говорител на германските власти в тази връзка.
Спряно е разглеждането на 47 270 молби за убежище, по които все още не е взето решение, включително около 46 000 първични молби. Изтъква се, че новата ситуация в сирийската държава не оказва влияние върху съществуващите до момента решения. В Германия сега се намират 5 090 души политически емигранти от Сирия, 321 444 човека имат статут на военни бежанци, а 329 242 ползват правото на временна защита.
След падането на режима на Асад от германския опозиционен блок ХДС/ХСС предложиха да се насърчат сирийските бежанци, живеещи в Германия, да се върнат у дома.
Повечето страни обявиха решението си за временно, но единствено Нидерландия постави срок - половин година.
Amnesty International осъди решението на европейските страни.
По официални данни след 2011 г. в Турция намериха подслон 2 милиона 938 хиляди сирийци - толкова са регистрираните сирийци. Заедно с неофициалните мигранти се предполага, че в Турция има 5,3 милиона сирийци. Освен това, 1 милион 476 хиляди сирийци са станали турски граждани през последните десет години.
Източник: segabg.com