СЕРГЕЙ КАРАГАНОВ ПРЕД “ФИГАРО”: ВЪЗПИРАНЕТО ВЕЧЕ НЕ РАБОТИ, ТРЯБВА ДА ВЪРНЕМ СТРАХА
В продължение на 70 години ядрените оръжия ни спасяваха от война. Но страхът от тези оръжия е утихнал и е необходимо да се върне отново, защото кризите и конфликтите неумолимо ще възникват, имайки предвид тектоничните промени, за които споменах. Насърчавам Русия да продължи напред по стълбата на ескалацията към възпиране и сплашване. Вече бяха направени стъпки в тази посока, но трябва да отидем още по-далеч, за да отрезвим нашите европейски съседи, които, от моя гледна точка, са си загубили ума. Както преди сто години, те са напът да тласнат света към световна война, докато американците залагат цинично на война между Русия и Европа, надявайки се, че такъв конфликт ще изтощи Русия и същевременно ще оголи Европа. Това казва в интервю за "Фигаро" Сергей Караганов. Слушан в Кремъл, почетен председател на много влиятелния Съвет за външна политика и отбрана, на който е съосновател през 1992 г., Караганов е ключова фигура на руското стратегическо мислене.
- Какво мислите за промените в руската ядрена доктрина, внесени наскоро от Владимир Путин?
- Целта на политиката на Русия е да намали прага за използване на ядрени оръжия и да препречи пътя към голяма ядрена война. Путин уточни, че Русия има право да използва ядрени оръжия, включително срещу неядрени сили, които водят война срещу нас с подкрепата на ядрени сили. Това е важно нововъведение, но има и други промени. Приветствам това, защото от няколко години пледирам за такива промени и се радвам, че допринесох за започването на дискусия по тези теми. Предлагаме и други изменения в последната ни книга (1).
От много години съм изключително обезпокоен от факта, че голяма част от населението, в частност елитите - на Запад, но не само - бяха обзети от някакъв стратегически паразитизъм: хората са свикнали с мира; те вече не се страхуват от войната. Смятам, че това е много опасно. От петнайсетина години светът навлезе в период на тектонични трусове, които неминуемо ще доведат до кризи. Бързо нараства заплахата много от тези кризи да прераснат в пълномащабна световна и ядрена война. Трябва да направим всичко възможно, за да предотвратим насочването на света към трета световна война.
- Как трябва да се направи това според вас?
- В продължение на 70 години ядрените оръжия ни спасяваха от война. Но страхът от тези оръжия е утихнал и е необходимо да се върне отново, защото кризите и конфликтите неумолимо ще възникват, имайки предвид тектоничните промени, за които споменах.
- Вашите предложения рискуват да доведат до ескалация.
- Да, необходимо е да доведат до ескалация. Насърчавам Русия да продължи напред по стълбата на ескалацията към възпиране и сплашване. Вече бяха направени стъпки в тази посока, но трябва да отидем още по-далеч, за да отрезвим нашите европейски съседи, които, от моя гледна точка, са си загубили ума. Както преди сто години, те са напът да тласнат света към световна война, докато американците залагат цинично на война между Русия и Европа, надявайки се, че такъв конфликт ще изтощи Русия и същевременно ще оголи Европа.
- Президентът Зеленски поиска Украйна да има ядрени оръжия или да се присъедини към НАТО. Как реагирате на това?
- Украйна няма да разполага в никакъв случай с ядрени оръжия. Що се отнася до присъединяването ѝ към НАТО, бих искал да напомня, че това би означавало увеличаване, а не намаляване на заплахата за тази страна в случай на конфронтация. Освен ако не се настанят луди в Белия дом и Пентагона, САЩ никога няма да нанесат удар, “за да защитят Европа”, което би предизвикало атака на тяхна територия като отмъщение. Ядрените гаранции на САЩ са блъф. И Франция го знае много добре, още от генерал Дьо Гол.
- Говорехте за намаляване на прага за използване на ядрени оръжия. Къде трябва да бъде поставен този праг?
- Всяка широкощабна атака срещу Руската федерация, всяко използване на въръжена сила срещу нейните граждани би могло да доведе до ядрен удар. Естествено доктрината няма да го каже така. Но аз мисля, че тя би трябвало да развърже ръцете на нашия президент, за да му позволи да използва тези оръжия в случай на нападения срещу Руската федерация и руските граждани, както и срещу нашите най-близки съюзници, по-специално Беларус. Прагът трябва да се намали възможно най-много. Второ, трябва да променим доктрината, така че нашето население да бъде подготвено за такава политика. Трето, необходими са промени, за да се коригира производството на възпиращи сили, едновременно стратегически и нестратегически.
- Трябва ли да се отворят отново преговорите за разоръжаване със САЩ?
- За съжаление, темата беше оставена настрана не по наша вина. Американците първи се оттеглиха от всички договори, за да имат свободата да разработват оръжия. Много съм скептичен относно възможностите за контрол на въоръженията. Но мисля, че преговорите са полезни все пак, макар и само за подобряване на политическия диалог. Проблемът, с който се сблъскваме сега, не е толкова с ядрените оръжия, въпреки че той е ужасен, отколкото с революцията във военните способности като цяло. Появиха се голям брой средства, които могат да бъдат много вредни за човечеството: дроновете, но също и химическите и биологичните оръжия. Ситуацията във всички тези области рязко се влошава.
- Как гледате на китайската ядрена мощ?
- С нашите китайски приятели обсъждаме необходимостта от промяна на подходите към възпирането. Обсъдихме това с нашите индийски приятели и скоро ще започнат по-задълбочени консултации. След това ще включим пакистанците. Надявам се, че когато европейските ни съседи си върнат разсъдъка, ще можем също да ги поканим на тези разговори. И американците също.
(1) “От възпиране към сплашване” (2024 г.)
Автор: Ален Барлюе, “Фигаро”
Превод от френски: Галя Дачкова
https://glasove.com/na-fokus/sergey-karaganov-pred-figaro-vazpiraneto-veche-ne-raboti-tryabva-da-varnem-straha