БЛАГОВЕСТ КИРИЛОВ: РАЗЛИКА ОТ 7595 ГЛАСА В СЕКЦИИТЕ, ОПРЕДЕЛЕНИ ЗА ПРОВЕРКА ОТ КС, МОЖЕ ДА ПРОМЕНИ КАРТИНАТА В НС
Има установена разлика от 7595 гласа в секциите, определни за проверка от КС. Това посочи пред БНР бившият заместник-министър на електронното управление Благовест Кирилов. Той е и част от неправителствената организация "Демократичен център", която направи анализ върху данните от флаш паметите на машините за гласуване и протоколите от СИК.
Установени са сериозни разлики и несъответствия в секции в страната и в чужбина. Те включват надписани гласове и неработещи флаш памети. Анализирани са секции, които са част от Конституционното дело, свързано с подадените жалби с искане за частично или пълно касиране на изборите.
С помощта на ИИ успяхме да направим анализ в кратък срок и да извлечем всички данни, предоставени от ЦИК, обясни Кирилов.
"ИИ използва това, което му е заложено като формула. Стига изходните данни да са правилни, той просто ги чете и ги смята".
От близо 1800-те секции, които КС е определил за проверка, в 1165 има отчетени разминавания, отбеляза той в предаването "Преди всички".
"Но само в 453 има забележки в протокола".
"Следва да се проверят констативните протоколи, за да може да се види къде има основание да се касират тези гласове. Разминаванията са доста големи и според това какво решение ще се вземе, може да се промени цялостната картина на настоящия парламент".
При хартиеното гласуване няма как да сверим данните, обясни още Кирилов.
"Единственият способ тук е видеонаблюдението, което показа и доста нарушения".
Ако сравним по многомандатни избирателни райони, в Благоевградския са шест пъти повече случаите, при които има повече гласове в протокола, отколкото във флаш паметта на машината, отбеляза той.
"Също така има и в Кърджали, има и в Разград".
При мобилните секции има места, където има около 20 гласоподаватели, но има и такива, при които гласоподавателите са около 300-350 и почти всички са гласували, посочи той.
"Всяко такова нещо буди съмнение. Ролята на ЦИК е да обясни как се формират тези секции, както и има ли ограничение колко души могат да бъдат в една такава секция".
Изпратихме отворено писмо до партиите, както и до ЦИК, за да се направи широк диалог за Изборния кодекс, посочи Кирилов.
"Тук включвам и гражданските организации, както и представителите на Секционните избирателни комисии".