ВСЕ ПОВЕЧЕ СЛУЧАИ НА АГРЕСИЯ ОТ ДЕЦА
По данни на националната статистика през 2023 г. година 6635 деца са минали през детските педагогически стаи. 1530 от тях са между 8 и 13 години, а 5 105 са на възраст 14-17 години. На първо място като провинение е бягството от дома или институция - 981 деца. Веднага след това се нарежда проявата на насилие и агресия - 870, а 514 деца са повредили обществена или частна собственост, посочва NOVA.
Повечето търговски обекти наемат охранителните фирми, за да пазят имуществото си от посегателства. В Закона за частната охранителна дейност обаче на фирмите е вменена и отговорност да задържат лицата, които извършват престъпления или създават опасност за живота и здравето на намиращите се в обекта. В това число не са изключени нито малолетните, нито непълнолетните, каквито са в случая със столичен мол. За тях обаче не може да се очаква сериозно наказателно преследване. С децата нарушители ще работят детските педагогически стаи и специалисти от комисиите към общинските администрации. От СДВР обясниха, че във всички случаи лицата се установят, снемат им сведения и се съобщава за случая на прокуратурата.
Независимо дали охранителите са наети в мол или изаведение, ако до тях се случва престъпление, тяхната реакция трябва да е незабавна. Това е записано в Закона за частната охранителна дейност. Превенцията също не е изключена. „В момента, в който ги види, може да фокусира видеонаблюдението там. Когато започва хулиганска проява трябва да се извика полиция”, обясни председателят на Българската камара за охрана и сигурност Николета Атанасова. Според нея охраната на моловете има правомощия да задържи нарушителите на обществения ред, независимо че са деца, когато застрашават живота на околните. „Агитки млади момчета си търсят конфликти, за да упражнят насилие. В моловете, за щастие, може да се реагира - има много хора, има охрана, така че може да се направи нещо за превенция на насилието”, допълва Атанасова.
По закон, ако има задържане, фирмата охранител трябва да повика полиция. Когато става дума за непълнолетни обаче, въпросът е по-деликатен. По случая започват да работят и експертите от детските педагогически стаи. Екипът ни влезе в една от стаите за разпит. Обикновено с децата говори психолог. Докато разпитът тече, всичко се записва от камери и микрофони. На живо пък зад огледално стъкло може да стоят разследващи, прокурори или съдии, които да слушат разпита.
Особеното при разследването на нарушения от малолетни е, че не могат да бъдат подведени под отговорност. „Може да му се наложи предупреждение, мярка да не посещава определени места, може да му се назначи обществен възпитател”, подчерта старши инспектор Ваня цонкова от „Детска престъпност” към СДВР. Най-тежката мярка е изпращането на детето в интернат. При непълнолетните обаче наказателна отговорност може да се носи. „За непълнолетните те са намалени като срок. Съдът също може да постанови настаняване във възпитателно училище интернат, както има и детски затвор”, допълни ст. инсп. Цонкова.
И от СДВР признават, че част от хулиганите са членове на агитки, но по-големият процент са спонтанни нарушители. Според адвокатът по наказателно право Петър Бозов в закона за децата нарушители има празноти и се нуждае от ремонт. „Обществото не трябва да мисли, че тези лица ще останат безнаказани. Най-вероятно наказанието няма да е свързано с лишаване от свобода, но те ще бъдат наказани, ще си понесат отговорността”, категоричен е юристът.
Според ст. инсп. Цонкова родителите трябва да затегнат контрола върху своите деца и да знаят къде се намират и какво правят към момента.