КТ „ПОДКРЕПА“: ИМАМЕ 50% РЪСТ НА РАБОТЕЩИТЕ БЕДНИ, 48% ОТ ДОМАКИНСТВАТА СА ПОД ЛИНИЯТА НА БЕДНОСТ
Минималната работна заплата (МРЗ) все още е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев по време на икономически форум.
Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представени от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, добави той.
Според Кацарчев политическата криза поражда апатия у хората относно това, което се случва в държавата. Голяма част от хората не знаят например, че осигурителната тежест за работника и служителя вече не е 40%, а е над 43%. По думите му има постепенно прехвърляне на задължения на работодателя към работника и това влияе върху нетната работната заплата.
Имаме близо 50% ръст на работещите бедни за последните години, като от 8% те стигнаха до 11,6%, което не е добре за държавата, заяви Кацарчев в коментар пред журналисти преди началото на събитието. Това показва, че независимо от увеличението на МРЗ, борбата с бедността търпи тотален провал, смята той. Виждаме от статистиката, че близо 48% от домакинствата са под линията на бедност, изтъкна също той.
Относно преговорите за транспониране на Директивата за адекватните минимални заплати, Кацарчев каза, че напредък няма, въпреки че срокът за това е бил 15 ноември. Той прогнозира още месеци на преговори между социалните партньори. Главният икономист на КТ „Подкрепа“ коментира също, че на социалните партньори не е бил представян проектобюджет за 2024 г., а само данъчните законопроекти.