БЪЛГАРИТЕ В КРИМ ОТБЕЛЯЗАХА 220 ГОДИНИ ОТ ЗАСЕЛВАНЕТО СИ НА ПОЛУОСТРОВА
Българската диаспора „Паисий Хилендарски“, намираща се в Република Крим, отбеляза двоен празник – 30 години българска общност в Крим и 220 години от заселването на българи на територията на полуострова. Фестивалът събра представители на диаспорите в Кипър, Молдова, Казан, Москва, Запорожка област, а сред гостите беше и официална делегация от България в лицето на: Страхил Ангелов, проф. Светлана Шаренкова, проф. Ваня Добрева, Стефан Георгиев, Христо Монов, Добрин Добрев, Христо Маринов.
Като основна цел на фестивала беше поставена темата за културно-духовните връзки на българския с руския народ. Показателно за това е паметникът на Св.Св. Кирил и Методий в Севастопол, изграден и поставен благодарение на българите в Крим. Подвизите на кримските българи не свършват само с това. Председателят на общността Иван Абажер, заедно с Мария Симикчи, Инесса Лукяненко и Людмила Радева, които са в управителния съвет на Българската общост в Крим, са в основата на провелия се през 2014 г. референдум за присъединяването на полуостова към Руската федерация.
Десетият фестивал под надслов „Български срещи“, беше открит с голяма дискусия в столицата Симферопол с над 100 студенти от различни университети на територията на републиката. Бяха обсъдени теми като дипломатическите отношения между България и Русия, народната дипломация и бъдещите предизвикателства и перспективи пред младите, от които зависи запазването на културно-духовните връзки.
Следващите дни българската делегация посети и паметника на българските герои от Втората световна война, намиращ се в Севастопол. Там председателят на Младежкото обединение в БСП – Пловдив Стефан Георгиев поднесе цветя от името на цялата делегация. Обиколката на полуострова продължи с посещение на Ливадийския дворец, където се е състояла Ялтенската конференция, Воронцовския дворец и популярния замък Лястовиче гнездо.
Кулминацията на фестивала беше концерт-спектакълът, посветен на двойната годишнина. Общият танц в началото на концерта ясно показа как добре съжителстват различните националности. Татари, руснаци, белоруси, украинци, българи, аменци и други заедно танцуваха и пяха обединяваща ги кримска песен. Последваха танцови и вокални изпълнения, които говореха „България е там, където има и един българин!“. Последва официална част, в която българската делегация подари икона на св. Иван Рилски - покровителят на българския народ, и реплика на фиалата от Тракийското съкровище, а насреща бяха връчени почетни грамоти и книги, отразяващи кримските българи през всички 220 години от поселението им там.
Мероприятията завършиха с пресзакуска с водещите медии, където делегацията от България имаше възможност да разкаже невероятните си впечатления от Крим и българската общност там, културните и духовни връзки между народите и държавите.