КАРАДИМОВ И МУНДРОВ: ВИДЕОНАБЛЮДЕНИЕТО ОСИГУРИ ЧЕСТНОСТТА НА ВОТА, ОБЕМЪТ НА ЗАПИСИТЕ Е НАД 3.5 ГОДИНИ
Видеонаблюдението, като процес, покрил над 99% от секциите, е осигурило в пълна степен честността на вота, след като това е единственият аргумент, с който се черпят жалби и възражения, това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов на специален брифинг, в който служебното правителство се отчита за материално-техническото осигуряване на вота.
Прозрачността беше основен акцент в дейностите, свързани с изборите, които се изпълняват от Министерство на електронното управление, посочи ресорният министър Валентин Мундров.
"Видеонаблюдението и видеозаснемането при преброяването на бюлетините в секционните избирателни комисии е допълнителен инструмент, с който се гарантира честността и прозрачността на изборите. Преди това се говореше, че в ЦИК се броят бюлетини, в РИК се броят бюлетини. Както всички виждате - броенето на бюлетините става в секционните избирателни комисии и поради тази причина видеонаблюдението е това, което дава на всички хора увереност в това как се извършва изборния процес. Включително картината от живото излъчване и записите са с по-високо качество. В над 98% от секциите е имало излъчване на живо от видеонаблюдението при броенето на бюлетините в секционните избирателни комисии. Излъчване е имало в 11 400 секции от общо 11 626 секции. За сравнение при предходните избори този процент е бил 95", каза Мундров.
Той обясни, че всички налични записи от онлайн излъчването са качени достъпни на портала evideo.bg, където всички могат да наблюдават. Общият обем на съхраняваната информация е близо 20 терабайта, а общото видеознемане е приблизително над 3 години и половина.
"Записи липсват от 60 устройства, като по-голямата част е в малки населени места. Информацията е представена от Централната избирателна комисия за предприемане на последващи действия. Надявам се, че никой не очаква изпълнителната власт да командирова 11 000 служители във всяка секционна избирателна комисия, които да обикалят и снимат", каза още министър Мундров.
Двамата министри акцентираха и върху отлична комуникация с ЦИК по отношение на гарантирането на честността на машинния вот. Първо, бяха положени усилия за унищожаване на хартията от предходни избори от областните и общинските администрации.
Според министър Росен Карадимов държавата трябва да си влезе в ролята, а именно машините да бъдат съхранявани в държавен склад, а не в склад на частна фирма, кодът да бъде собственост да държавата, както и контролът да бъде осъществяван от самата държава.
Относно хартията за машините за гласуване Карадимов заяви, че при тези избори се е доказало, че законодателната промяна от 2022 г. – хартията да бъде поверена единствено на печатницата на БНБ, е изключително правилно решение и насочено към превенция на манипулации при машинното гласуване.
"Ако доставката на хартията се извършва от фирмата, избрана да извърши подготовката на машините, то тогава има значителна концентрация на процеси в едно лице. Затова следва да има разделение на функциите в процеса, за да има контрол", каза министърът.
"Твърденията за лошо качество могат да се определят като тежки спекулации. На този вот има дефектирали 125 машини. Причината не може да се търси в качеството на хартията", добави той.
Карадимов посочи още, че 125 машини са дефектирали и припомни, че старата хартия от предишен вот е била унищожена.
По отношение на машинното гласуване, министърът на електронното управление припомни, че МЕУ удостовери повече от 2 седмици преди изборите машините за гласуване, като беше изграден и кодът. "За първи път този път беше включен и параметризиращият софтуер", допълни той.