ОТБЕЛЯЗВАМЕ ДЕНЯ НА НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ
На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители!
Така отдаваме почит към делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
Славата на пръв будител на нацията заслужено носи Паисий Хилендарски. Народът ни го знае и почита като Отец Паисий. В далечните времена преди повече от два века и половина, през 1762 г., Паисий Хилендарски написва своята „История Славянобългарска”. Негов пръв следовник е епископ Софроний Врачански. В трудни за българите времена, той пише книги за просвета и работи за политическо освобождение.
Софроний Врачански, Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, Св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги С. Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.
След Освобождението на България, както интелигенцията, така и масовият човек съзнават подвига на възрожденските писатели и революционери, които създали атмосферата и довели българския дух до решимостта да поведе борба за държавен суверенитет.
За първи път празникът се чества през 1909 г. в Пловдив. През 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители.
В Деня на народните будители националното знаме ще бъде издигнато тържествено пред сградата на президентската институция. Държавният глава Румен Радев ще приеме почетния строй на Националната гвардейска част, а след церемонията в Гербовата зала на "Дондуков" 2 президентът ще отправи приветствие за празника.
С час по будителство и награди за изявени учители МОН ще отбележи празника.
В БАН ще има тържествено събрание, на което ще бъдат обявени носителите на Наградата на БАН за журналисти за 2023 г. в отделните категории, а изявени учени ще получат отличията Почетен знак "Марин Дринов" на лента и Отличителен знак "За заслуги към БАН“. Проф. Румяна Дамянова от Института за литература на БАН ще произнесе слово на тема "Д-р Петър Берон: Човекът Вселена". За празника ще бъде показана изложба, посветена на 200 години от издаването на Рибния буквар.