THE AMERICAN CONSERVATIVE: ВИКТОРИЯ НЮЛАНД УЛИЧИ СЕБЕ СИ И САЩ ЗА РАЗПАЛВАНЕТО НА ВОЙНАТА В УКРАЙНА
Петата поправка, изглежда, е нещо, за което Виктория Нюланд не знае. Бившият заместник-държавен секретар по политическите въпроси не спира да се самоинкриминира. Но нейните изявления – както косвени, така и публични – направиха повече от това да уличат самата нея: те уличиха Съединените щати. Изявленията на Нюланд едни от най-важните източници за намесата на САЩ в Украйна - за корените, разрастването на войната и решението тя да не бъде ограничена и спряна.
Войната в Украйна е заплетена мрежа, изтъкана от три отделни, но свързани конфликта: конфликтът вътре в Украйна, конфликтът между Русия и Украйна и конфликтът между НАТО и Украйна. Нюланд има пръст във всички тях.
Конфликтът в Украйна датира много преди войната с Русия, но непосредствената причина е превратът от 2014 г., който отстрани Виктор Янукович от власт и го замени с ориентирания към Запада Петро Порошенко. Нюланд беше действаща сила в този преврат и нейните коментари са сред най-важните източници на доказателство за участието на САЩ.
„Революцията на Майдана“ получи американска финансова подкрепа. Финансираният от правителството на САЩ Национален фонд за демокрация (NED) финансира зашеметяващите 65 промайдански проекта в Украйна. Нюланд разкри, че в Украйна са се вливали много повече американски пари от парите, предоставени от NED. През декември 2013 г. тя каза пред публика на конференцията на фондацията САЩ-Украйна, че САЩ са „инвестирали над 5 милиарда долара“, за да осигурят „демократична Украйна“.
Но Нюланд направи повече от това да разкрие финансираната от САЩ намеса в Украйна. Нюланд, която ръководеше политиката на Държавния департамент на Обама за Украйна, разкри дълбоката намеса на САЩ в самия преврат. Нюланд беше хваната да крои заговор кого американците искат да бъде победител от смяната на режима. Тя може да бъде чута в прихванато обаждане, когато казва на американския посланик в Киев Джефри Паят, че Арсений Яценюк е изборът на Америка да замени Янукович. Най-важното е, че Паят говори за нуждата на Запада да „акушира това нещо“, признание за ролята на Америка в преврата. В един момент Нюланд изглежда дори казва, че тогава самият вицепрезидент Джо Байдън би бил готов да акушерства.
Заедно със сенатора Джон Маккейн, Нюланд, която по това време беше помощник държавен секретар по европейските и евразийските въпроси, публично одобри и подкрепи протестиращите срещу Янукович. Нюланд също оказа натиск върху силите за сигурност да спрат да охраняват правителствените сгради в Киев и така да допуснат протестиращите.
След като превратът приключи и войната започна, Нуланд беше един от водещите гласове за ескалация и липса на предпазливост по отношение на руските червени линии. На 17 февруари Нюланд публично призова за демилитаризация на Крим и каза, че Вашингтон подкрепя украинските атаки срещу военни цели в Крим, въпреки убеждението на САЩ, че подобни действия ще преминат руската червена линия и опасно ще ескалират войната.
Коментарите на Нюланд също бяха източник на уличаване за участието на САЩ в тайни операции по време на войната, включително в един от най-зрелищните политически и екологични терористични актове в историята. На 27 януари 2022 г. Нюланд заяви: „Ако Русия нахлуе в Украйна, по един или друг начин, "Северен поток 2" няма да го има“. На 24 февруари Русия нахлу в Украйна. На 26 септември бе взривен газопроводът "Северен поток".
Коментарите на Нюланд не само бяха безценни източници за участието на САЩ в събитията, довели до войната, и за участието на САЩ в нейната ескалация, но сега тя намекна, че САЩ са участвали активно в саботирането на преговорите, които биха сложили край на войната.
Има голямо и нарастващо количество доказателства, че мирните преговори, които биха могли да успеят в първите дни на войната, са били блокирани от Запада. Свидетелствата идват от няколко лица, които са играли роля или са присъствали, включително бившия министър-председател на Израел Нафтали Бенет, бившия канцлер на Германия Герхард Шрьодер, турски официални лица и Давид Арахамия, който ръководеше украинския преговарящ екип, както и от репортажи за намесата на британският премиер Борис Джонсън.
„Ню Йорк Таймс“ наскоро съобщи, че „американските служители бяха разтревожени от условията“ и попитаха украинците, съгласили се с тези условия, дали „разбират, че това е едностранно разоръжаване“.
Потвърждавайки информацията на Times, Виктория Нюланд може би е станала първият американски служител, който намекна, че Западът е изиграл роля в блокирането на мирните преговори. В интервю от 5 септември Нюланд каза:
"Сравнително късно в играта украинците започнаха да искат съвети накъде отива това нещо и ни стана ясно, ясно за британците, ясно за другите, че основното условие на Путин е заровено в приложение към този документ, върху който те работеха.
Ставаше въпрос за ограничения върху точния брой оръжейни системи, които ще бъдат на разположение на Украйна след сделката. По принцип тя щеше бъде кастрирана като военна сила. В същото време за Русия нямаше такива ограничения. Не беше необходимо да се оттегля, нито да създава буферна зона на украинската граница, нито да налага подобни ограничения на собствените си сили, които се противопоставят на Украйна. И така, хора в Украйна и хора извън Украйна започнаха да задават въпроси дали това е добра сделка и точно в този момент тя се разпадна."
Нюланд също призна, че преговорите са били истински, като каза: "Русия имаше интерес по това време поне да види какво може да получи. Украйна очевидно имаше интерес, ако можеше да спре войната и да изхвърли Русия (от териториите си)".
Нюланд предполага, че е имало възможна сделка, че двете страни изглежда са били наистина ангажирани в преговори и че нещата са се разпаднали, когато, вместо да насърчава по-нататъшни преговори, Западът е започнал да поставя под въпрос сделката.
Дори сега, две години и половина по-късно, когато републиканският кандидат за вицепрезидент Дж. Д. Ванс очертава как би могъл да изглежда мирният план за войната в Украйна, вече пенсионираната Виктория Нюланд се появява отново, за да го провали.
От причините за войната, през ескалиращото участие на САЩ във войната, до ролята на Запада в продължаването на войната, когато мирните преговори изглеждаха възможни, Виктория Нюланд беше както източникът на много щети, така и източникът на много информация за ролята на Съединените щати в приноса към войната и пречките по пътя към прекратяването й.
Автор: Тед Снайдър, The American Conservative
Превод и редакция: Епицентър.БГ