БЕЗ ЕДИНОДУШИЕ МЕЖДУ СИНДИКАТИТЕ И БИЗНЕСА ЗА ЛИНИЯТА НА БЕДНОСТ
638 лева да стане линията на бедност за страната за 2025 година, предлага служебното правителство. Проектът беше обсъден на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Няма единодушие между синдикатите и бизнеса за предложения от кабинета размер. Служебният социален министър Ивайло Иванов обясни, че се предлага ръст с малко над 21 процента или със 112 лева по-висока линия на бедност за догодина в сравнение с досегашната:
"Тя е и база за определяне размер на финансовата подкрепа за хората с увреждания и социалните помощи…Също така е база за нивата на финансовите помощи и средствата по Закона за закрила на детето и за определяне на достъпа до социална пенсия…Затова нейният размер следва да е адекватен и актуализиран ежегодно".
Работодателските организации дадоха подкрепата си за предложения от кабинета размер. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев:
"Това, което на нас ни липсва в информацията, е как това увеличение с 21,3 процента ще се отрази на бюджетните разходи в частичната предварителна оценка на въздействието…И, второ, нека да не бъркаме линията на бедност с минималната пенсия".
Според КНСБ методиката за определяне на линията на бедност трябва да се промени и да се отчита ръстът на цените на годишна база в така наречената малка потребителска кошница. Експертните сметки на синдиката сочат, че по този начин за догодина линията на бедност трябва да е с 29 лева по-висока от предлаганата от правителството или 667 лева. Синдикатът настоява и за приемането на така наречената заплата за издръжка в България.